Číslo 13 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Jáchymem Topolem.



 

 

 

 

 

 

 

 



 


Jiřina Šiklová, socioložka

Nenadávej na zrcadlo, máš-li hubu křivou!

Skončila reality show ze Španělského sálu, v niž se změnila volba prezidenta České republiky, a sotvaže jsme si oddechli, znovu odstartovaly dva věčné seriály s pracovními názvy Čunek a Stravenky.
Velká část čtenářů našich deníků i televizních diváků má jasno: „Kdyby to věčně nedávali v televizi a noviny o tom nepsaly, politici by se nepředváděli a my bychom o nich měli lepší mínění.“ Tak by se daly ve zkratce shrnout četné reakce, které jsem v poslední době na české politické téma zaznamenala.
V témže duchu občané míní, že by televize neměly snímat setkání neonacistů, protože tím těm „holohlavým blbečkům“ dělají reklamu – když se o nich nebude psát a mluvit, nebudou svolávat svoje nesmyslné demonstrace. „Zakažte o nich psát a oni zase zalezou!“
Jistě nejen já jsem si všimla, že ve všech zmíněných případech bývají obviňována média, a tak jsem si opět připomenula Gogolova slova: Nenadávej na zrcadlo, máš-li hubu křivou! Skutečnost je zkrátka opravdu „křivá“ a ten, kdo ji jen reflektuje, třeba i trochu zkresleně, ze svého úhlu pohledu, ji nevytváří, pouze na jev upozorňuje.
Samozřejmě pro někoho jsou ta upozornění jen honbou za senzací, ale existují jistě i jiní, pro které jsou televizní záběry a články v novinách výzvou, aby se angažoval, aby nezůstal lhostejný, ba dokonce aby šel pomoci. Daly by se najít i příklady toho, že taková upozornění doslova zachraňují životy. Nakázat, o čem se smí a má psát a co se má vynechat, je forma cenzury a ta je vždy nebezpečná.

Když před šedesáti lety jistý britský novinář na vlastní oči viděl zdánlivě bezmocný boj hladovkou zuboženého Gándhího, zeptal se ho, co by pro něj mohl udělat. Gándhí ho požadal o jediné – aby seděl v jeho blízkosti a o všem, co vidí, pravidelně psal a informoval svět.
Kdyby novináři nepsali o Janu Palachovi, o demonstracích na Václavském náměsti v době dvacátého výročí jeho sebeupálení na protest proti okupaci Československa, byla by oběť tohoto studenta pouze soukromou tragédií jednoho mladého člověka, jeho rodiny a blízkých. A mohla bych pokračovat: pomoc zemím postiženým katastrofou tsunami by nikdy nebyla tak rozsáhlá, kdyby se o jejich tíživé situaci nevědělo i na druhé straně zeměkoule.
Totéž jsem si uvědomila při sledování programu dalšího ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se v minulém týdnu přestěhoval z Prahy hned do osmadvaceti českých měst najednou. Napadlo mne to třeba při filmu Za Dárfúr! pojednávajícím o etnických čistkách ve východním Súdánu, ale i při snímcích zachycujících dění v Barmě, v Zimbabwe, ve Rwandě, v Bělorusku. Vzpomněla jsem si při těch projekcích, jak jsem před mnoha lety doby členka Amnesty International pobývala v Záhřebu – denně jsem vídala stovky zoufalých žen, které chtěly jediné: aby se o jejich utrpení dozvěděl svět.
Dokud nezměníme skutečnost, nechme novináře a reportéry psát a buďme jim za to vděčni – i když nám jejich reflexe skutečnosti zkazí náladu. Mnozí z nás tak sice ztratí iluzi o světě, ve kterém žijí, ale u jiných tyto informace probudí jejich svědomí a proti zlu, kterého je na této planetě dost a dost, začnou bojovat.


  Rozhovor s Jáchymem Topolem                        Jak to vidí Ivan Klíma                         Svou božskou hudbu neslyšel