Číslo 13 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Jáchymem Topolem. 

 

 
 


C&K Jeremiáš

V minulém čísle jste se v Hudebním glosáři mohli dočíst o novém albu písničkáře Luboše Pospíšila, jednoho z nejvýraznějších zpěváků historie C&K Vocalu. Že zmíněný soubor dosud pracuje a nepřipomínáme si ho jen díky aktivitám jeho bývalých členů, za to může především skladatel a zpěvák Jiří Cerha.

Zatímco Ladislav Kantor, druhý ze zakladatelů, jejichž iniciály daly skupině jméno, po roce 1989 skupinu opustil a vydal se na Hrad „sloužit lidu“ a Václavu Havlovi, Cerha zůstal dobře zavedené značce věrný a pokusil se hudbu postavenou na libozvučných vokálech a pečlivě vybraných textech (Wernisch, Šrut, Kantor, Shakespeare, Villon, Prévert) dál nabízet těm z nejnáročnějších posluchačů.

Jenže doba se změnila a s ní i preference publika, a tak skupina, jež v osmdesátých letech minulého století vydávala desky ve čtyřicetitisícových nákladech, vyměnila v nových poměrech koncertní sály za jistotu stálého divadelního angažmá. Ve smíchovském Labyrintu (nynějším Švandově divadle) vznikla ve spolupráci C&K Vocalu a režiséra Karla Kříže řada pozoruhodných hudebně-dramatických inscenací, které ovlivnily i poslední řadovou desku souboru Démoni a divoucí divy.

Pět let po vydání zmíněného písničkového alba se C&K Vocal připomíná kompaktním diskem Jeremiáš obsahujícím tentokrát rozsáhlejší Cerhovy skladby. Úvodní žalm Pláč Jeremiášův vznikl loni pro vernisáž výstavy obrazů Ivana Bukovského v terezínské Malé pevnosti a Cerha tu zpívá text z Bible kralické za doprovodu violoncellisty Josefa Pražáka. O sedmadvacet let zpět přenese posluchače čtyřdílná kompozice Cela č. 43, natočená na stejném místě u příležitosti uvedení souborné výstavy Jiřího Sozanského, Oldřicha Kulhánka, Ivana Bukovského a dalších výtvarníků. Vedle Cerhy, Kantora či Pospíšila zaslechneme i další důležité „Vokalisty“: Zuzanu Hanzlovou, Helenu Arnetovou či Lubora Šonku. Závěr alba obstarala skladba Šalaben z představení Divadla Labyrint Dadaopera z počátku devadesátých let, v níž si zazpívali i herci Eva Salzmannová, Jaroslava Pokorná či Rudolf Stärz.

Pokud prameny nelžou, oslaví napřesrok C&K Vocal neuvěřitelné čtyřicátiny. S předstihem si nadělil dárek, který určitě nepotěší jen jeho bývalé a současné členy.

Milan Šefl


  Rozhovor s Jáchymem Topolem                        Jak to vidí Ivan Klíma                         Svou božskou hudbu neslyšel