Číslo 12 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s výtvarnicí.
Adrienou Šimotovou.
 

 

  


Romantik v protisměru

Je to už přes třicet let, co Ladislav Kantor v jednom kutnohorském klubu objevil zpěváka a kytaristu Luboše Pospíšila a takřka přes noc z něj učinil řadu let neodmyslitelnou součást českého pěveckého fenoménu jménem C&K Vocal. Poté, co Pospíšilův romantický tenor ozdobil klíčová alba souboru Generace a Balada o Zemi, vydal se interpret na sólovou dráhu, aby se v druhé polovině osmdesátých let zapsal do historie inteligentního českého rocku alby ...a nestřílejte na milence či Jsem v tom.

Následovala hubenější léta, ale ani v časech, v nichž by to jiný zabalil, nepřestal autor slavné Vzpomínky na jednu venkovskou tancovačku koncertovat – za připomenutí stojí deska Vzdálená tvář zachycující akustickou podobu jeho koncertů v triu s kytaristou Bohumilem Zatloukalem a vokalistkou Hudby Praha „Jamajkou“ Koblicovou. Návratem ke kapelovému písničkaření bylo naopak album Můžem si za to oba z konce devadesátých let, které přineslo i nové písně na texty Pavla Šruta, zpěvákova stálého spolupracovníka.

Dalším „osudovým“ partnerem Luboše Pospíšila je kytarista Bohumil Zatloukal, s nímž jsme ho mohli v posledních letech slýchat i vídat nejčastěji. A právě se Zatloukalem nyní Pospíšil oprášil značku 5P – kapelu podepsanou pod jeho zásadními nahrávkami. S mladými muzikanty Ondřejem Fenclem, Martinem Štecem a Pavlou Táboříkovou, kteří ve skupině nahradili Pavla Skalu či Jana „Saharu“ Hedla, vzniklo i nejnovější Pospíšilovo album Příznaky lásky (vyd. Supraphon).

Jde bezpochyby o dosud nejzdařilejší písničkářův pokus navázat na více než dvě desítky let přetrženou nit. Zatloukalovy a Pospíšilovy nové skladby houževnatě kráčejí v protisměru současného českého popu, přesto skrývají hitový potenciál, o jakém se dnešním hvězdičkám ani nezdá. Vysoko nad laťkou průměru poletují i Šrutovy texty, jejichž neprvoplánovost posluchač ocení zvláště tehdy, když se mu po opakovaném poslechu některá z dvanácti písní dostane takříkajíc pod kůži.

Také díky Šrutovi je Luboš Pospíšil nadále jedním z nemnoha českých zpěváků, kteří zpívají o lásce tak, že jim nejde nedůvěřovat.

Milan Šefl


  Rozhovor s Adrienou Šimotovou                        Romantik v protisměru                         Tahle země není pro starý