Číslo 12 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s výtvarnicí.
Adrienou Šimotovou.
 

 

 

 

  


Catalunya Música – ráj milovníků klasiky

Za pouhých dvacet let existence prokázala Catalunya Música tak vysoké kvality, že v současnosti probíhají jednání a jejím mimořádném partnerství v Evropské vysílací uniiKatalánský veřejnoprávní rozhlas si na svůj vznik musel počkat až do roku 1983. Oblast Katalánska totiž získala statut autonomie až v roce 1979. Stalo se tak po 37 letech Frankova režimu, který katalánskou kulturu a jazyk tvrdě potlačoval. Proto také jeden z prvních zákonů, které nově vzniklá katalánská sněmovna schválila, bylo založení Katalánské rozhlasové a televizní společnosti. Ta měla jediné poslání - po letech útlaku znovu vzkřísit a propagovat katalánskou kulturu, historii a jazyk.

Přestože dnes jsou v Katalánsku úřední jazyky dva – španělština a katalánština – veřejnoprávní rozhlas Radiodifusió de Catalunya vysílá výhradně v katalánštině pro celou katalánsky hovořící oblast (autonomii Katalánska, Baleárské ostrovy, francouzské Katalánsko a regiony Valencie a Aragonu). Nad španělským veřejnoprávním rozhlasem Radio Nacional de Espana vede v těchto oblastech z hlediska poslechovosti s velkým náskokem. Jednou ze čtyř katalánských veřejnoprávních stanic je hudební stanice Catalunya Música, která v březnu ukončí rok trvající oslavy dvaceti let své existence.

Catalunya Música byla založena v roce 1967 a je doslova rájem pro všechny milovníky klasické hudby. Čtyřiadvacet hodin denně totiž vysílá výhradně klasickou hudbu nebo programy klasické hudbě věnované. Barcelona a celé Katalánsko mají z hlediska koncertního života vskutku co nabídnout, a tak není divu, že se Catalunya Música na živé vysílání koncertů přímo zaměřuje. V barcelonské opeře Gran Teatre del Liceu začínali svou hvězdnou kariéru Montserrat Caballé nebo José Carreras; koncertní sál Palau de la Música Catalana je zase spojen s takovými jmény jako Alicia de Larrocha nebo v minulosti Pablo Casals.

V těchto dnech probíhají poslední úpravy smlouvy o spolupráci také mezi Catalunya Música a stanicí Český rozhlas 3 – Vltava. A tak věřme, že se nejen do budoucna, ale ještě v rámci Španělského roku, můžeme těšit na skvělé nahrávky opery a koncertů v Barceloně. Nejprve ale přijměte krátké pozvání k návštěvě stanice Catalunya Música, která vám tyto hudební zážitky zprostředkuje. Poslouchejte Vltavu ve středu 19. března v 17 hodin.

Markéta Vejvodová, redaktorka ČRo 3 – Vltava


  Rozhovor s Adrienou Šimotovou                        Romantik v protisměru                         Tahle země není pro starý