Číslo 10 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s pěvcem.
Ferrucciem Furlanettem.


 

 

 

 

 

 




 


Věra Nosková, spisovatelka

Právě se vracím z Hradu…

Kalendář nám ještě před nějakými dvaceti lety diktoval povinné oslavy, společnost žila od výročí k výročí. Při jejich oslavách se lidem vnucovalo důstojné nadšení, většinou z nějakého osvobození. Koncem února se slavilo výročí osvobození od vykořisťování člověka člověkem, březen přinesl oslavy osvobození ženy, květen osvobození práce, následovalo osvobození Rudou armádou… Tolikrát jsme byli osvobozováni a tak málo svobodní!

Dnes už tato výročí tolik neslavíme, některá vůbec ne, jiná v odlišné verzi, ale připomínáme si je. Opět je to spíš starost spíš politiků a médií, lidé na historické dny celkem kašlou, dosti má den na svém trápení. Některé momenty historie zastupuje jako jejich ikona trapný, ponižující výjev, výrok. Také proto je snad nejvíc otravné vzpomínání na takzvané únorové dny. Letos nás bohužel čeká vděčně kulaté, šedesáté výročí únorového vítězství komunistů, budeme tedy nejspíš muset mnohokrát vidět a slyšet v médiích bučivý hlas alkoholika Klémy, pozdějšího ostudného prezidenta: Právě se vracím z Hradu… A znovu a zas.

Bude se kolem toho tehdejšího záznamu dělat legrace, bude se šaškovat, teď už můžeme. Jenže co my, chudáci, kteří trpíme až zuříme při věčném opakování téhož? Po desetiletích, když vyvane naléhavost jistých dokumentů, se lze tehdejšímu nadšení, manipulacím a dobovým obrázkům i zasmát, ale pocit studu za naši minulost číhá v pozadí. Přes všechny úsměšky platí, že trapné, ostudné, nechutné historické momenty mají stejně jako ty rozumné či heroické nedozírné následky. Svět je i v této chvíli takový, jaký se nám vyvinul, jak ho uhnětli svými činy dávní i nedávní předkové.

Na šedesát let starém filmovém záznamu opět spatříme tváře milicionářů a lidí z davu, kteří většinou už nežijí, takže co dnes s nimi? Dá se říci o tehdejším vítězství křiváckého režimu ještě něco nového? Může se někdy vrátit podobná situace? Stejná nikoliv, podobná ano. Vstanou noví bojovníci, zpívá se v písni Vězeňská, převzaté soudruhy od starých sociálních demokratů. Je to metafora, která dnes už s tehdejšími mukly nijak nesouvisí, spíš připomíná draka, kterému narůstají stále nové hlavy. Vždycky vstali a usilovali o moc, vliv, o manipulaci mas pod praporem rudým, černým, hnědým, vždycky šlo o extremistické skupiny, partaje, v nichž vládla a vítězí bezostyšnost, zákeřnost, kde účel světil a světí prostředky, i ty krvavé, kde se lže pod líbivými hesly. Jistý typ lidí právě tyhle partaje a praktiky přitahují, proto jsou extremisté asi nesmrtelní.

Jako si jednotlivec ve své osobní historii nerad připomíná, že se dlouho pomočoval, koktal a trápil zvířátka, tak se společnost ošívá a stydí za svá stará „únorová vítězství“. Jen asi čtrnáct procent voličů té celkem nezměněné partaje nejspíš nostalgicky vzpomíná. Ostatně nemusí se obírat jen vzpomínkami.


  Rozhovor s Ferrucciem Furlanettem                       Jak to vidí Petr Koudelka                        Dny radosti a dny smrti