Číslo 52 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Magdalénou Borovou. 

 

 

 

 

 

 

 


 


Magdaléna Borová, herečka

Neměla jste zálusk spíš na Viktorku?

To víte, že starší postavy mě lákaly. Třeba i Kristla. Hrají o lásce. V Národním ale opravdu nikdo mladší není, a tak jsem dostala roli dítěte. Jsem ovšem moc ráda, že Barunku hraji. S panem režisérem Pitínským jsme ji pojali tak, aby během těch pěti obrazů, ve kterých v inscenaci vystupuje, dospěla.

Náš rozhovor vyjde v době, kdy už bude premiéra Babičky za vámi. V jaké fázi zkoušek jste teď, ve druhé polovině listopadu?

Zkoušet jsme začali 1. října a nyní se už na jevišti začínají scelovat obrazy. Je to ale fáze, kdy mám charakteristiku postavy ještě lehce rozostřenou. Máme s panem režisérem ambici, aby se tam objevila místa, kdy se Barunka na dění okolo dívá už pohledem Boženy Němcové. Autorky, které se před očima vytváří obraz. Obraz, o kterém píše a který je zároveň jejím snem o štěstí. Snila ho v době, kdy jí zemřel syn a ona na tom byla velmi špatně. Místa, kdy Němcová splývá s Barunkou, ve scénáři nejsou, ale korespondují s jinými jeho místy, ve kterých dochází k průnikům mezi minulostí a přítomností představovaného příběhu. Prý se Boženě Němcové trochu podobám, což na scéně může její promítání do postavy Barunky usnadnit.

Co jste podnikla pro to, abyste se Barunce i její autorce dostala pod kůži?

Snažila jsem se o Boženě Němcové dozvědět něco víc, než znám ze školy. Například jsem si přečetla její dopisy. Mám ovšem to štěstí, že jsem Babičku nikdy nebrala jako nepříjemnou povinnou četbu. Doma jsme měli nahrávku úryvků z této knihy v podání Vlasty Fabiánové. Tu černou vinylovou desku jsem si přehrávala pořád, celé dětství. Dodnes slyším hereččiny intonace a některé pasáže mám vryté do paměti. I tak ale s rolí Barunky zápasím a stále řeším, jak zahrát její základní dětskou polohu.

Nepomáhá vám zkušenost s Thomasinou ze Stoppardovy Arkádie? Ta se věkem přece Barunce blíží.

Ty dvě dívky jsou si podobné i jinak. Obě jsou to tvořivé, mladé bytosti, ve kterých je uschováno něco geniálního, o čem ony samy vlastně ani nevědí. Jenže s Thomasinou to mám jednodušší o to, že v Arkádii mám dost textu, takže leccos můžu vyjádřit mluvním jednáním, ale Barunka nemá tak velkou plochu. Je sice takřka pořád na scéně – v chumlu s dětmi, ale na každé stránce scénáře má většinou jen jednu dvě věty. Tedy s výjimkou jednoho hezkého dialogu s babičkou. Tu hraje Vlasta Chramostová.

Bronislav Pražan

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 18. 12.


  Rozhovor s Magdalénou Borovou                             Zkraje týdne Leo Pavláta                            Fejeton Ivana Krause