Číslo 51 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s divadelním a operním režisérem.
Davidem Radokem.


 


 

 

 

 

 

Jiřina Šiklová, socioložka

Odkud a kam jdeme?

Procházím se Olšanskými hřbitovy. Je podzimní pochmurno, poprchává, skrz holé větve stromů je vidět dramaticky zamračené nebe. Nejstarší část hřbitova byla nedávno doplněna informačními panely odkazujícími k hrobům našich vlastenců a jiných významných lidí, a změnila se tak v jakousi naučně-vzdělávací procházkovou trasu. Protože ani slova z lidové písničky „hřbitove, hřbitove, zahrádko zelená, do tebe padají nejdražší semena…“ v tuto dobu neplatí, neboť listy opadaly a zeleň zmizela, je na všechny hroby dobře vidět a dokonce i nápisy jsou čitelné.

Na náhrobcích čtu jména celých rodin i jejich jednotlivých členů, data úmrtí, zaměstnání, různé tituly a občas i srdceryvné výkřiky bolesti těch, kteří zde ukládali své blízké. Při dalším čtení zjišťuji, že ti, co dali nápis vytesat, zde již leží také, spolu se svými předky. Je to smutné, ale zároveň dojemné: být i po smrti pohromadě s těmi, ke kterým jsme patřili.

Tam, kde leží má rodina, je do žuly vytesáno, že sem byly přeneseny a uloženy pozůstatky Marie Svatošové. Tak vida, moje prapraprababička se jmenovala Svatošová! V rodinných dokladech bych její jméno asi už nenašla. Svoje rodiče jsem do hrobky uložit nesměla – zatím jsou jejich ostatky v urnách v kolumbáriu a až umřu i já, hrobku mé děti opět otevřou a uloží nás do ní společně. Přeji si to.

Za komunistů se v této části Olšanských hřbitovů pochovávat nesmělo, protože tu měla stát nějaká továrna. Nikdo se nikoho neptal, prostě se začalo bagrovat a kosti se vyhazovaly. Postihlo to ale jen horní část hřbitova. Listopad, ten s velkým „L“ z roku 1989, tuto devastaci zastavil. Tedy, doufám, že to tak je a bude, že ani v budoucnu nebudou muset mrtví přenechat své místo dalšímu „chrámu na kšeft“.

Pokud bychom my, zatím živí, dopustili další devastaci hřbitova na Olšanech, neporušíme jen klid zdejších mrtvých, ale přijdeme i o klid svůj, přesněji řečeno o možnost vstoupit z hluku ulice plné projíždějících aut a tramvají do oázy klidu, zeleně a soustředění. K identitě a vlastně i k psychickému zdraví člověka patří vědomí, kde se narodil, kde je doma, ale také kde je hrob jeho předků, v němž i on jednou spočine. Sice povrchně, ale přece jen je tak zodpovězena věčná filozofická otázka lidstva: Odkud a kam jdeme?


  Rozhovor s Davidem Radokem            Hudební glosář Milana Šefla           Vánoce starých mládenců a velbloudů