Číslo 50 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelem.
Michalem Vieweghem.


 

 

 

 

 


 

 

Feng-yün Song aneb Mystika za hlasem

Feng-yün Song: znepokojivé pomyšlení na vzdálené a dokonalé umělecké formyS Feng-yün Song jsem se seznámila na festivalu Jiráskův Hronov. Vedla tam seminář, kvůli kterému i ti nejbohémštější návštěvníci baru Triton byli ochotni vstávat v půl sedmé a začínat den cvičením taj-či. Tehdy jsme se sblížily přičiněním Daniely Fischerové a díky novému přátelství jsme si mohly říci, že Song si jako mladá studentka bohemistiky oblíbila verše Jiřího Koláře – stejně jako já. To není úplně obvyklý zážitek – povídat si s Číňankou česky o Jiřím Kolářovi.

Rok nato jsem se jejího semináře v Hronově zúčastnila s rozhlasovým mikrofonem. Song se při práci ukázala jako vlídná, ale také přísná lektorka, v jejích hodinách se nevedly plané řeči, přestávky se nenatahovaly o další a další kávy. Přestože byl založen na zpěvu, stal se seminář de facto hereckou – nebo spíše interpretační – výchovou. S úžasem jsem sledovala, jak Song radí mladým lidem. Rady týkající se zpěvu jsou ve vyšším plánu zároveň radami pro život. A díky semináři dodnes umím zazpívat několik čínských písní – čínsky.

Feng-yün Song je mimořádným zjevem v prostoru české kultury. Zpívá s doprovodem vynikajících jazzových hudebníků, ale také s dětskými sbory, organizuje oslavy čínského nového roku, učí na Konzervatoři Jaroslava Ježka, vystupuje v rozhlase, těší se autoritě nejen jako umělkyně, ale i jako hudební publicistka. V Praze má muže, který je Čech, a dvě děti. Zdálo by se tedy, že úplně splynula s českým prostředím. Feng-yün Song, která o sobě říká, že je tradičně založená, ale není konzervativní, však stále vnáší do českého prostředí znepokojivé pomyšlení na jiné, vzdálené, nesrozumitelné a dokonalé umělecké formy. Umělecký i lidský portrét Feng-yün Song, který zazní ve vltavském cyklu Ztráty a nálezy (středa 12. prosince, ČRo 3 – Vltava, 21.45), má stejný název jako seminář, který vede: Mystika za hlasem.

Alena Zemančíková, redaktorka ČRo 3 – Vltava

Foto Petr Šálek


  Rozhovor s Michalem Vieweghem                  Televizní glosář Jana Svačiny                  Hollar po čtyřech stoletích