Číslo 45 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Petrem Nárožným.

 

 

 


 

 

 

 

 

Kdo pozdě chodí

Teoretizovat o smyslu veřejnoprávní televize lze donekonečna. Praktický příklad je však nad tisíc abstraktních úvah. Jak (ne)má vypadat služba veřejnosti předvedla Česká televize v souvislosti s mezinárodní ostudou, o kterou se postaral pražský primátor Pavel Bém a jeho druzi v kauze Národní knihovny v Praze na Letné.

Plánovaná novostavba Národní knihovny poutá zvýšenou pozornost médií už od jarního vítězství originálního projektu Jana Kaplického. Veškeré následující dění – od bezprostřední hysterické reakce Václava Klause odhodlaného zabránit stavbě vlastním tělem, až po šťastné nalezení záminky, která umožnila radním za ODS konečně vyslyšet „hlas svého pána“ – má stejnou atraktivitu pro bulvár honící se za minutovými senzacemi jako pro zprostředkovatele seriózních informací a věcných analýz. K těm druhým by bezpochyby měla patřit Česká televize.

Ve chvíli, kdy se mediální exhibice politického pokrytectví, lží, buranství, hlouposti a vykrucování kolem „Kaplického chobotnice“ definitivně vymkly řádu rozumu a logiky, měla právě ČT okamžitě dostát své povinnosti veřejné služby a poskytnout divákovi dostatek informací pro vytvoření vlastního názoru. Optimálním řešením byla zjevně přímá konfrontace trojice protagonistů Pavel Bém – Vlastimil Ježek – Jan Kaplický, moderovaná připraveným a fakty vybaveným moderátorem. Česká televize však zaspala a vyklidila pole televizi Nova. Ta se nabízené šance chopila a setkání Pavla Béma s Janem Kaplickým operativně zařadila do svého programu.

Rozebírat půlhodinovou publicistickou estrádu s farizejským primátorem, trpícím architektem a totálně bezradnou a nepřipravenou moderátorkou Pavlou Charvátovou nemá cenu. Nabídnutá informační hodnota odpovídala zažité novácké povrchnosti a nesmyslnosti zařazených anket z ulic českých a moravských měst. Horší je, že utrpěná televizní zkušenost stačila Janu Kaplickému. Ve chvíli, kdy se Česká televize konečně odhodlala uspořádat „setkání na nejvyšší úrovni“ ve druhé (tj. pouze programem ČT 24 vysílané a tedy řádově méně sledované!) části nedělních Otázek Václava Moravce, svou účast celkem pochopitelně odmítl. Veškerá snaha moderátora prohlédnout trapné politické mlžení a dobrat se podstaty, či dokonce možného řešení celé trapné kauzy, přišla vniveč. S výjimkou ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka diskutoval s náhradníky a dočkal se jen dojmů z druhé ruky.

Kdo pozdě chodí, svým divákům škodí.

Jan Svačina, televizní publicista


  Rozhovor s Petrem Nárožným                  Jak to vidí Ivan Klíma                 Byron v Interlakenu a Holmesův hrob