Číslo 44 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Dariou Klimentovou.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Kraus, spisovatel

Srdečné pozdravy

Myslím, že nejsou zdaleka tak srdečné, jak by se na první pohled zdálo. Když člověk ví, že má napsat kolem padesáti pohledů a poslat je lidem, kteří mu také poslali pohled, ví, co ho čeká.

Žena tráví hodně času v obchodech, protože chce vždy koupit pěkné pohledy. Někdy mám dojem, že by bylo snadnější zjistit si předem místo, kde mají pěkné pohledy, a pak jet raději tam.

Žena je však trpělivá a jde na věc systematicky. Vždy si poznamená, komu který pohled posílá, protože se poučila se strýcem. Ačkoli je to celkem milý člověk, jednoho dne nás přestal navštěvovat. O Vánocích nám pak přál vše nejlepší jen na obyčejném linkovaném papíře, přestože nám vždycky v tu dobu posílal obrázek zimní Prahy. Pochopili jsme, že nám linkovaným papírem chce dát něco najevo.

Ukázalo se, že jsme mu omylem poslali třikrát za sebou stejný pohled Paříže, kdežto ostatní příbuzní (jak strýc namátkovou kontrolou zjistil), dostali obrázky různé.

Od té doby si žena dává pozor a vede si přesné poznámky o tom, komu poslala jaký obrázek. Zejména blízkým příbuzným je třeba poslat různé motivy. Občas se stýkají a jen těžce by nesli, kdyby zjistili, že dostali všichni stejnou Eiffelovu věž.

Někdy žena napíše na pohledech dopis. Spotřebuje k tomu účelu více pohlednic, které vždy očísluje, aby se ten, komu jsou obrázky určeny, v dopise vyznal. Jednou z toho byly pěkné komplikace. Zničeho nic jsme dostali pohled z Poděbrad s následujícím textem: Kde je 3a? Zdraví Andulka

Druhého dne přišlo černobílé Staroměstské náměstí. Stálo na něm: Co se stalo s 2b? Alois.

Ukázalo se, že si žena spletla adresáty, když pohledy číslovala.

Většina pohledů, které jsme dostali, hovoří o tom, že někomu vypršela dovolená. Často se dozvídáme, že někde, kde už bylo týden zataženo, svítí sluníčko. Občas sice nemůžeme rozluštit podpis, ale to nevadí. Víme, že někde je jasno. Jindy dostaneme pozdrav z „rozkošné dovolené“, která zřejmě pisateli nevypršela, ale kterou patrně celou strávil psaním pohledů. Nevím, jak může někdo prožít „rozkošnou dovolenou“, když musí psát pohledy. Snesl bych i průměrnou dovolenou a považoval bych ji za pěknou v okamžiku, kdy bych zjistil, že široko daleko není žádný obchod s pohlednicemi a že v místě byla zrušena pošta.

Jinou věcí, kterou nemám rád, je podepisovat se na pohledy druhých lidí, kteří mi to nabídnou jen proto, že jsem jim v hotelu půjčil tužku. (Mařenko, ten pán, co se podepsal dole, je spisovatel a má hodně tužek.)

Také nemám rád, když se na pohledy malují šipky a hvězdičky. Jeden takový jsme dostali nedávno. Na obrázku byla šipka směřující k malému okénku hotelu. Pod šipkou bylo sdělení:

„Tady jsme měli bydlet. Zdraví Lucie."

Ženu zpráva zneklidnila a začala hned přemýšlet, kde bude teď ubohá Lucie bydlet. Projevil jsem se jako hrubec a asociální tvor.

Řekl jsem, že je mi to jedno. Žena řekla, že to je pro mne typické a že svět je plný lidí, jako je Lucie. Řekl jsem, že jen doufám, že nám nenapíší podobná sdělení.

Nejhorší to bylo s Janou. Dostali jsme dvakrát pohled, pokaždé se stejnou zprávou: LIBÁ JANA.

„Co s ní máš?“ ptala se mne žena.
„S kým?“ divil jsem se.
„Nedělej, že nevíš, o kom mluvím! S tou Janou!“
„Žádnou neznám.“
„Nelži,“ řekla žena, která tvrdí, že každý muž nějakou Janu zná, i když říká, že to není pravda.
„To by tě nelíbala!“
„Kdo říká, že mne líbá?“
„Ona!“ řekla žena.
„A co když nemá na mysli mne a líbá tebe?“
„Mě by žádná Jana nelíbala!“

Teprve když jsem jí připomněl, kdo všechno ji líbá, uklidnila se. Šlo o řadu tet, strýců, sestřenic a bratranců.

Nedávno jsme dostali pohled z Říma. Stálo na něm: SRDEČNĚ ALBERT.

„Co srdečně Albert?“ ptala se mne žena.

Vysvětlil jsem jí, že hudebníci hrají, dělníci pracují, metaři metou. A Albert prostě srdečně.

Shodli jsme se, že může nejen srdečně, ale i vřele. Také přátelsky nebo radostně. Pouze v jednom případě bychom pohled nemohli přijmout.

Kdyby na něm byla zprava, že ALBERT NEPODMÍNĚNĚ.

S něčím takovým nechceme nic mít..


  Rozhovor s Dariou Klimentovou            Jak to vidí Ivan Kraus           Dvojctihodné koláče pro neviditelné herce