Číslo 44 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Dariou Klimentovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Daria Klimentová, primabalerina

Byla jste jednou z prvních českých baletek, které odešly do zahraničí. Odjela jste hodně daleko, až do Jihoafrické republiky. Nebála jste se?

Věděla jsem, do čeho jdu. Byla jsem tam předtím na soutěži, v tamním souboru jsem hostovala. Bylo mi jednadvacet, chtěla jsem jet do světa, naučit se anglicky, a tohle byla první nabídka, kterou jsem dostala. Samozřejmě se mi stýskalo, ale plánovala jsem odjet jen na rok a zase se vrátit do Národního. Po roce však přišla nabídka ze Skotského baletu, a tak jsem přesídlila podruhé. Tři roky nato jsem zakotvila v Anglickém národním baletu a tady jsem již jedenáctou sezonu.

Jaké byly vaše londýnské začátky?

Docela těžké. Hned po škole jsem nastoupila do Národního divadla, byla jsem jejich dítě, ve všem mi vycházeli vstříc. I v dalších angažmá jsem byla zvyklá tančit premiéry. A pak jsem přišla sem a najednou bylo všechno jinak: byli tady lepší. Musela jsem hodně zabrat.

Kolik hodin jste trénovala? Měla jste čas na něco jiného než na balet?

Netrénovala jsem víc než normálně, v průměru tři čtyři hodiny denně, výjimečně i šest. Jen jsem na sebe byla tvrdší. Chtěla jsem být nejlepší nebo aspoň hodně dobrá, a tak jsem se snažila. Na kluky jsem si ale vždycky našla čas.

Baletní prostředí je asi hodně soutěživé. Jaké panují vztahy v tak prestižním souboru?

Vy jste už asi něco slyšela...

Spíš jsem se chtěla zeptat, jestli si můžete vybírat, s kým a co chcete tančit.

Nemohu si vybírat. Nakombinovat tanečníky není jednoduché. Většinou tančím s Dmitrijem Gruzdjevem, ale naše vztahy nejsou příliš dobré, vlastně se nenávidíme. Dávají nás však stále dohromady. V podstatě nemám šanci zatančit si něco jiného s někým jiným, protože ostatní partneři jsou buď malí, nebo neumí tak dobře tancovat. Můj partner je opravdu výborný tanečník, takže z tanečního hlediska tvoříme dobrý pár. Vztahy tanečníků jsou ale opravdu individuální. Máme v souboru jeden manželský pár, jsou spolu už sedmnáct let, celý den společně trénují, tančí spolu, pak jdou domů a asi se baví o baletu. Já bych si tanečníka vzít nemohla.

Tereza Pavlíčková

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 22. října.


  Rozhovor s Dariou Klimentovou            Jak to vidí Ivan Kraus           Dvojctihodné koláče pro neviditelné herce