Číslo 44 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s primabalerínou.
Dariou Klimentovou.

 

 

 

 

 


 

 

 

Suchý – Šourek a jiní baviči

Kritika televizních programů se stala nedílnou součástí kulturních rubrik většiny deníků a časopisů. Ale není to už trošku nuda? S většinou televizních kritiků sdílím jejich přesvědčení, že zírání na „bednu“ je koníček nad jiné obludný, ale zase takový elitář nejsem a připouštím, že pokud vás například těžká viróza připoutá na pohovku bez jakékoli čtenářské, posluchačské či jiné možnosti, můžete se u televize královsky bavit.

Na ČT 1 se vyplatí sledovat například show Jana Krause Uvolněte se, prosím. Jakožto fanoušek fotbalové Slavie asi hned tak nezapomenu na to, kterak před nedávnem učil moderátor kanonýra Vlčka klopit nárt. Nekulturní kopaná občas pronikne i na druhý program veřejnoprávní televize, většinou ovšem s vesměs vtipným Jaromírem Bosákem. Když zmíněná Slavia nastoupila v Lize mistrů v promočené Seville, představil obránce sešívaných následovně: „Stoperská dvojice Suchý – Šourek by se vzhledem k lijáku, jaký dnes trávník skrápí, měla jmenovat spíš Mokrý – Šourek.“

Jinak však intelektuální „dvojku“ léta zdobí kultovní seriál Simpsonovi. Každý díl přinese hned několik výroků, jejichž nesmrtelnost může konkurovat i „cimrmanům“ – v nedávno uvedené epizodě zaznělo z úst šerifa Wigguma: „Vzhledem k tomu, že se pokoušíte ujet na neutrál, soudím, že řidičák nemáte...“).

K smíchu dovedou být i komerční stanice. Nova minulý víkend hrdinně připomenula legendární vstup nejmenovaného reportéra, který v přímém přenosu z oslavy Hrabalových narozenin v pivnici U Tygra už tak poněkud nerudného pábitele neomylně oslovil: „Dobrý večer, pane Páral!“ Zajímalo by mě, zda tehdy dostal půllitrem...

Vybaven satelitem se ovšem bavím i jinde než na celoplošných kanálech. Díky Eurosportu a jeho přízni ke snookeru průběžně zjišťuji, že hrát kulečník a podobné hry o peníze se mi může těžce nevyplatit, ale co víc: „Raketa“ O‘Sullivan jako by nastudoval všechna gesta a grimasy Atkinsonova Mr. Beana.

Sport 1 je zase unikátní v angažmá předlistopadového „sporťáka“ Slepičky, který jako by dodnes nepochopil, jaká je jeho role: „Trenér milánských zvolil pro dnešní utkání konzervativní kombinaci modré košile, tmavého obleku a tmavé vázanky,“ vyšperkoval tuhle svůj komentář.

Jak říkám, s televizí je legrace. Zkuste si ji někdy pustit!

Milan Šefl, redaktor Týdeníku Rozhlas


  Rozhovor s Dariou Klimentovou            Jak to vidí Ivan Kraus           Dvojctihodné koláče pro neviditelné herce