www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 36 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a muzikantem.
Ondřejem Brouskem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Když armáda místo zbraní rozdávala lopaty

„Nejsme černí baroni!“ vysvětlují bývalí příslušníci Pomocných technických praporů. Je jim většinou hodně přes osmdesát a mají za sebou dva, tři i čtyři roky zvláštní vojenské služby: jak říkají, místo se zbraní byla s „rychlopalným krumpáčem“ a „dalekonosnou lopatou“. Vzpomínky bývalých pétépáků, jak se příslušníkům Pomocných technických praporů říkalo, zazní v pátek 4. září ve 20.10 pořadu Českého rozhlasu Plus s názvem Archiv Plus.

„K poctě krumpáč a lopatu!“ Pomocné technické prapory vznikly 1. září 1950. Určeny byly politicky nespolehlivým, lidem s kulackým původem či příslušníkům církevních řádů. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky. „K poctě krumpáč a lopatu!“ Pomocné technické prapory vznikly 1. září 1950. Určeny byly politicky nespolehlivým, lidem s kulackým původem či příslušníkům církevních řádů. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky.„K poctě krumpáč a lopatu!“ Pomocné technické prapory vznikly 1. září 1950. Určeny byly politicky nespolehlivým, lidem s kulackým původem či příslušníkům církevních řádů. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky. „K poctě krumpáč a lopatu!“ Pomocné technické prapory vznikly 1. září 1950. Určeny byly politicky nespolehlivým, lidem s kulackým původem či příslušníkům církevních řádů. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky.„K poctě krumpáč a lopatu!“ Pomocné technické prapory vznikly 1. září 1950. Určeny byly politicky nespolehlivým, lidem s kulackým původem či příslušníkům církevních řádů. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky.

Využívání armády k pracovním činnostem v civilním sektoru začalo už v létě 1945, kdy byli vojáci nasazeni na dobývání uhlí. S masivním vysidlováním Němců totiž rychle ubývalo schopných dělníků a ložiska uhlí se často nacházela na místech, kde žili právě oni. Tehdy ale šlo o dobrovolné brigády, jakkoli o dobrovolnosti v armádě si můžeme myslet své. V září 1946 pak vznikly Kombinované báňské oddíly, do kterých nastupovali vojáci, jejichž civilní zaměstnání se mohlo v dolech využít: havíři, truhláři, tesaři... Fungovaly do roku 1950, po roce 1948 však do nich začali být umísťováni „politicky nespolehliví“ jednotlivci. Představitelé komunistické strany ale tou dobou připravovali daleko propracovanější systém, jak se vypořádat se svými odpůrci.

Vojna pro třídní nepřátele

Komunisté totiž potřebovali po únoru 1948 armádu ovládnout. Politicky nespolehliví vojáci, kteří už vykonávali vojenskou službu, byli proto od října 1948 soustřeďováni do Silničních praporů Ženijního vojska. Ukázalo se ale, že třídních nepřátel bude víc. V dubnu 1950 se ministrem obrany stal Alexej Čepička – zeť Klementa Gottwalda, kariérní komunista a fanatický obdivovatel Sovětského svazu. Hledání způsobů, jak zajistit výkon vojenské služby politicky nespolehlivým brancům, se zrychlilo. Už 1. září 1950, před pětašedesáti lety, vznikly Pomocné technické prapory (PTP).

Ministerstvo národní obrany stanovilo kritéria, podle kterých k nim byli odesíláni nováčci. Převažovala politická nespolehlivost, kulacký původ, příslušnost k církevnímu řádu. Mezi pétépáky byli i synové továrníků a živnostníků, vyhození studenti, úředníci, účastníci západního odboje za druhé světové války i ti, kteří se pokusili o ilegální opuštění republiky. Stejně tak byli k těmto praporům zařazeni mladí Němci nebo Maďaři, kteří v republice zůstali po odsunu. U PTP sloužili i muži, jejichž otcové, matky či manželé se „provinili“ modrou krví nebo tím, že byl shledán jiný důvod politické závadnosti.

Ještě v září 1950 rozhodlo Čepičkovo ministerstvo, že k PTP pošle i duchovní, řeholníky a seminaristy, kteří „neměli kladný postoj k republice a jejímu lidově demokratickému zřízení“. U pétépáků měli být převychováni politickými školeními a prací. Měli povoleno denně patnáct minut před večerkou číst breviář a účastnit se mše. Jak před lety vzpomínal benediktin Jan Josef Kohl, tyhle podmínky se po čase změnily. Převychovat pevné společenství věřících bylo složité. Kněží, soustředění původně do kompaktních jednotek, byli proto rozděleni a odesláni do dolů: „Tam se mezi nás dostali kulaci, vyhození vysokoškoláci, bývalí živnostníci. Nijak nám nebránili, když jsme se chtěli modlit, dokonce řadu z nich se nám podařilo upevnit ve víře a jiní konvertovali.“

Čepičkovi otroci

Služba u PTP spočívala v tvrdé a často nebezpečné práci. Pétépáci byli nasazováni do dolů, na stavby silnic, železnic či domů. V Praze postavili Ústřední vojenskou nemocnici nebo hotel Internacional. Pracovali i šestnáct hodin denně a nejednou v podnicích plnili normy za civilní zaměstnance, kteří se jim za to vysmívali. S přibývajícími léty se měnila struktura pétépáků: začali se mezi nimi objevovat lidé trestaní kvůli různé kriminální činnosti a armáda k nim začala posílat i negramotné vojáky, kterým nechtěla svěřit zbraně.

Kolik lidí prošlo těmito útvary, nelze přesně určit. Podle starších údajů Vojenského historického ústavu šlo o třicet tisíc mužů. Svaz PTP ČR na svých webových stránkách uvádí číslo o deset tisíc vyšší a podle některých zdrojů šlo dokonce o šedesát tisíc osob. Ale prvotní nadšení, se kterým Čepičkovi podřízení Pomocné technické prapory budovali, se začalo vytrácet. Nedařilo se nabírat stále nové politicky nespolehlivé brance, Gottwald už byl po smrti a především Stalinova smrt způsobila, že nejhorší období studené války bylo pryč. Československo také ve světě čelilo kritice, že zneužívá lidi k nuceným pracím bez soudního rozhodnutí. V létě 1953 armáda provedla rozsáhlou prověrku, při které bylo například zjištěno, že major Nový, velitel IV. Pomocného technického praporu, který měl zajišťovat převýchovu kněží, byl sám silně věřící… Počátkem roku 1954 byly Pomocné technické prapory reorganizovány a v květnu zrušeny. Zůstaly Technické prapory, které více připomínaly vojenskou službu. Zanikly sice v roce 1960, i tak si ale armáda udržovala zvláštní jednotky pro politicky nespolehlivé odvedence. Své by mohli vyprávět vojáci, kteří narukovali po srpnu 1968 a v osobních záznamech měli poznámku, že nesouhlasili s invazí „bratrských“ vojsk.

Černí baroni na nucených pracích

Pomocné technické prapory odporovaly mezinárodním dohodám o nucené práci. Zařazování mužů do těchto útvarů bylo formou mimosoudního postihu. Jednalo se o administrativní akt závislý na rozhodnutí jediného úředníka, proti kterému neexistovalo odvolání. Diskriminace pétépáků pokračovala i po propuštění z armády a v duchu nejhorších tradic socialistické společnosti se přenášela i na rodinné příslušníky. Pétépáci byli rehabilitováni v roce 1992 a později se dočkali i finančního odškodnění.

Pomocné technické prapory by upadly v zapomnění – nebýt knížky Miroslava Švandrlíka Černí baroni, která úsměvnou formou líčila život příslušníků Pomocných technických praporů. Sami pétépáci označení černí baroni většinou odmítají, stejně jako humorné vyznění knížky i stejnojmenného filmu. Upozorňují, že mnoho pétépáků během pracovního nasazení zemřelo na následky úrazů a přepracování (údaje kolísají od sto čtyřiceti do čtyř set mrtvých).

Vzpomínky příslušníků Pomocných technických praporů, vážné i humorné, si můžete poslechnout v pořadu Vyhořely kasárny, který v rámci cyklu Archiv Plus vysílá Český rozhlas Plus.

David Hertl, redaktor ČRo Plus


Konec dějin se odkládá...
  Konec dějin se odkládá...
  Jak to vidí Petr Koudelka
  Hegerová v nejlepší formě
  Hegerová v nejlepší formě
  
Pořiďte si
  Mallory má šanci na dohled
  Mallory má šanci na dohled
  
Navštivte