Číslo 21 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Josefem Somrem.


 

 

 

 

 

 

Vinnetou a hrací skříňka

Nový český komiks si připsal další body albem Moje kniha Vinnetou, které napsala a nakreslila jako svůj debut pseudonymní Toy Box a vydal pražský Labyrint. Trochu labyrintická je i samotná kniha. Splétá nejen slovo s obrazem, ale v jejich rámcích taky tři příběhové roviny. Klasicky dějové a vlastně melodramatické, a tedy chytlavé, atraktivní. Ale nejdřív k tomu obrazu.

V kresbě je Toy Box poučená na umění ulice, na graffiti, na spontánních sprejerských kreacích. A taky na koláži, na překrývání, míchání různých významových plánů. Její rukopis je živý, uvolněný, plyne stránkami přirozeně. Z detailu přechází ostře v celý plán, je v něm lyrická měkkost i drásavá exprese. Podobně se slovem.

Autorka svedla v jedno vyprávění příběh svůj, příběh svého kamaráda z dětství a příběh, řekněme, obecně platný, jakési rekviem za alternativní kulturu v Čechách i v cizině devadesátých a nultých let. Všechny tři příběhy mají romantický kořen. Ve všech stojí jedinec proti světu. Autorka/vypravěčka proti smrti své kamarádky. Kamarád z dětství proti tragickému finále dobrodružného příběhu s titulním indiánem v hlavní roli. A alternativní kultura proti svému neodvratnému konci. První a třetí zápas jsou nejtragičtější, protože nejdou zvrátit. Rakovina je stejně krutá jako totální systémová účelnost. A tak se bojuje především na druhé frontě – vlastní kreativitou, fantazií, vůlí změnit stav věcí. Vinnetou nezemře, protože jeho malý čtenář mu napíše příběh s jiným koncem, lepším a šťastnějším.

Ve svém romantickém východisku i výhledu je samozřejmě Toy Box sympatická. Méně sympatická je ale v pózování pod vlajkou anarchismu, squattingu, revoluce. Její vzpoura si vystačí s hesly, frázemi, výkřiky. Skončí na povrchu, k jádru se nedostane. Viz naivně stylizovaný autorčin medailon na záložce. Pokud si ale konzument jejího komiksu tuhle složku odmyslí, má před sebou skvělé dílo – naléhavý příběh na věčné téma podaný aktuálním, suverénním stylem.

Radim Kopáč,výtvarný a literární kritik



  Deset let videa
  Jak to slyší Miloš Čermák
 
  Jaká jsou tajemství jejich očí?
  Dívejte se
 
  Smysl Klímy pro „selfie“
  Navštivte