Číslo 20 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Vasilijem Petrenkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rádio Retro – Sportu zdar!

Český rozhlas odvysílá řadu přenosů z letošního hokejového mistrovství světa, ale kdo by chtěl fandit i mezi zápasy a připomenout si nejslavnější okamžiky naší sportovní historie, ten si může pustit další internetový stream s 28 hodinami autentických záznamů a sportovních příběhů. Rádio Retro zavede od 6. května posluchače s mikrofonem za sportem, počínaje fotbalovým šampionátem v Římě v roce 1934 a konče turnajem století na ZOH v Naganu 1998. Současně ho najdete i na ČRo Sport v době, kdy se nevysílají aktuální reportáže.

Emil Zátopek Jaroslav Holík Věra Čáslavská Jaromír Jágr

V programu Rádio Retro nechybí připomínky největších triumfů českých sportovců. K těm bezesporu patří Emil Zátopek, Věra Čáslavská, nedávno zesnulý Jaroslav Holík či jeden ze strůjců naganského zázraku 1998 Jaromír Jágr.

„Chceme posluchačům nabídnout možnost znovu prožít euforii ze slavných okamžiků, kdy se skloňovala jména jako Plánička, Drobný, Zátopek, Čáslavská, Holík nebo Hlinka,“ říká o záměru tohoto Rádia Retro programový náměstek ČRo René Zavoral. „Historické nahrávky sportovních přenosů mají i s odstupem desítek let neuvěřitelnou sílu, která vás strhne, i když samozřejmě víte, jak utkání tehdy dopadlo.“ Zásluhu na tom mají nejen výkony sportovců, ale také brilance sportovních reportérů v čele s „vynálezcem“ tohoto stylu v našem éteru Josefem Lauferem. V Rádiu Retro zazní i hlasy jeho následovníků: Otakara Procházky, Štefana Mašlonky, Oskara Many, Karla Maliny, Stanislava Sigmunda, Václava Svobody, Vladimíra Váchy, Gabo Zelenaye či Aleše Procházky a Miroslava Augustina.

„Do této společnosti patří také Karel Tejkal, který je vlastně dnes už jediným pamětníkem sportovní redakce Československého rozhlasu šedesátých let a který právě s Miroslavem Augustinem touto retrospektivou posluchače provede. Karel Tejkal je učiněnou studnicí vzpomínek a příběhů o dramatických cestách k vítězství nebo o sportovcích a jejich osudech,“ naznačuje programovou skladbu Rádia Retro ředitel Centra vysílání ČRo Ondřej Nováček.

V téměř šedesáti archivních nahrávkách se střídají autentické záznamy reportáží ze stadionů s dokumentaristicky zpracovanými portréty vybraných sportovců a vzpomínkami některých reportérů. Josef Laufer tu třeba vypráví, jak byl 3. října 1926 doslova dostrkán k mikrofonu Radiojournalu. Uslyšíte o Jaroslavu Drobném a jeho utajeném wimbledonském vítězství na začátku padesátých let nebo Ivana Hlinku, kterak na konci let osmdesátých hodnotí odchody našich hráčů do NHL.

Přestože 28 hodin je zdánlivě hodně, nelze od Rádia Retro očekávat kompletní a důslednou cestu po časové ose. „Musíme vycházet nikoli z toho, co bychom slyšet chtěli, ale z toho, co slyšet můžeme,“ připomíná dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Dochovalo se jen to, co někdo při živém vysílání natočil a nechal archivovat. Nebylo to automatické. Navíc třeba po roce 1968 se leckterý sportovní pásek vytratil, aby reportéra nemohl někdo usvědčovat z jeho čitelného postoje vůči hráčům Sovětského svazu.“

Přesto se v programu Rádia Retro objevují skutečné perly: Zátopkovo několikanásobné vítězství v Helsinkách 1952, triumf Věry Čáslavské v roce 1968 na olympiádě v Mexiku, Holíkův slavný gól na mistrovství v roce 1972 nebo již zmíněné zlaté Nagano v roce 1998.

(toč)  Rádio Retro – Sportu zdar!
  Nalaďte si
 
  Noc literatury v Dejvicích...
  Navštivte
 
  Pražské jaro: pro sílu...
  Téma