Číslo 6 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním skladatelem.
Enniem Morriconem.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Kde život náš je v půli se svou poutí

Možná jsem už tu anekdotu jednou připomínal, pamatuji si sotva polovinu věcí, co jsem kdy napsal. To ostatně odpovídá Bergsonově teorii, že náš mozek není sběratel informací, ale cedník, který nám informací propustí sotva polovinu, což nás zachraňuje před sebezničením, destrukcí a přehřátím. Ta anekdota byla o penězích. „Budou v komunismu peníze?“ Jedni říkali, že budou, druzí, že vůbec žádné. Pointa: A my, pravověrní marxisté, říkáme: „Není to tak ani tak. Jedni peníze mít budou a druzí ne.“
A je to tak i v našem kapitalismu. Polovina je spokojená s plnou peněženkou peněz, třeba i z rozkradeného státního majetku, druhá polovina shání levnější chleba a potraviny „v akci“. Někdo si kupuje byt v Monaku, někdo se drží zuby nehty na hranici chudoby, jen tam nespadnout. Potvrzují to i statistiky.
Na tomto světě je všechno na dvě půlky. Šokuje mě, že skoro každá důležitá volba tak probíhá. Právě se dívám na zprávy a co vidím? Prezidentka Chorvatska byla právě zvolena. Ona má malinko přes padesát procent hlasů, její protikandidát nepatrně pod padesát. A tak je to vždycky. Čím to je? Když jsem měl své kosmologické období, bylo mi jasné, že se jedná o vliv a působení hvězd. Konec konců Země a vlastně i sluneční soustava je stará pět miliard let. A před sebou  máme, než zhasne Slunce, rovněž pět miliard let. Nic vám to neříká? Jsme v polovině cesty. Jak zbásnil úžasně Dante: Kde život náš je v půli se svou poutí...
Všeho máme dvě půlky.
Marně se snažíme vyřešit jakýkoliv závažný společenský problém. Polovina lidí je pro, druhá polovina proti. Za celé dějiny lidstva se nepodařilo slušně uspořádat společnost, aby byli lidé spokojeni a dobře se jim žilo. Nyní, kdy máme absolutně nejvíc zdrojů a celoplanetární bohatství by bohatě vystačilo pro všechny, polovina lidstva hladoví. Je to normální?
Veřejné věci jsou zvlášť výrazným příkladem toho, jak žijeme půl na půl. Všimněte si, jak se dnes demonstruje. Do ulic vyrazí extrémní pravice a hned je tu i druhá půlka, okamžitě se vytvoří protidemonstrace extrémní levice. Policisté zmateně pobíhají mezi nimi a snaží se je ochránit, aby se nepozabíjeli.
Evropa se potýká s islámem. Jaké jsou názory většinového obyvatelstva? Polovina je pro multikulturnost, druhá pro integraci, splynutí. Byla by tu i třetí možnost: ať si přistěhovalci, třeba muslimové, udržují svou identitu, ale ať ctí a dodržují zákony, zásady a tradiční životní styl své nové vlasti. To ale nějak nejde, protože se ty dvě poloviny nemohou shodnout, jak to udělat.
Svoboda projevu se stala tématem dne. Polovina je pro svobodu s odpovědností a rozumem, druhá polovina pro svobodu za každou cenu. A tak se boj za svobodu změnil na boj za svobodu urážet. Přední evropští politikové, včetně Hollanda a Merkelové, (při vší úctě k obětem teroru a násilí) pochodovali nedávno v průvodu Paříží za svobodu urážet. Stejně jako kdysi se svoboda projevu v Americe ztotožnila s bojem za svobodu šířit pornografii v případě Larryho Flynta.
Jedna polovina s chutí uráží, koho jim napadne, druhá polovina je slušná. Čas od času někoho napadne, že by se ty dvě poloviny daly smířit. Vytvořit nad nimi oblouk smíření, nadhled, kterým by mohlo být například umění. Nejpopulárnější francouzský spisovatel Michel Houellebecq to zkoušel. V den teroristického útoku v Paříži mu vyšel román Soumission (Podrobení) a jeho portrét na titulu časopisu Charlie Hebdo. Vzápětí se autor ztratil, zmizel na venkov. Kniha je o tom, že ve Francii bude brzy muslimský prezident. Houellebecq se snad sám lekl toho, co předpověděl.
Jaký je závěr, k němuž se ne a ne dopracovat? Mám hotovou asi polovinu. Myslím, že člověk, lidstvo se nedokáže pohnout z místa ze dvou důvodů: 1. Neumí uspořádat slušně fungující společnost pro všechny, 2. neuznává nic nad sebou.
K této druhé podmínce se vztahuje slovo z Apokalypsy, ze Zjevení sv. Jana:
„A tak že jsi vlažný, a ani studený, ani horký, vyvrhu tě z úst svých.“ Jak je to dál? Polovinu si pamatuji, druhou půlku jsem zapomněl. Vím jen, že je to o tom, proč existují pořád pouze ty dvě poloviny.



  Werich ovládl ČT
  Dívejte se
 
  Smutky i radosti Szidi Tobias
  Pořiďte si
 
  Kdo ztrestá obludu?
  Navštivte