Číslo 6 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním skladatelem.
Enniem Morriconem.


 


 

 

 

 

Smutky i radosti Szidi Tobias

Slovenskou zpěvačku a herečku maďarského původu Szidi Tobias jsme si v Česku už dávno zvykli považovat za nástupkyni Hany Hegerové na domácím šansonovém trůnu, což je sice otřepaná mediální zkratka, ale nikdo zatím lepší nevymyslel. Její šesté album Jolanka (vyd. Pavian Records) se objevilo na trhu o adventu, tedy v čase, kdy majitelka životem notně podrápaného hlasu obvykle přijíždí obdarovat své věrné české publikum sérií vánočních koncertů. Je už to taková hezká tradice – stejně jako pravidelný přísun nadstandardních desek s visačkou Szidi T., převyšujících tuzemský průměr o pořádný kus.

Nová várka písní zavedeného autorského tandemu Milan Vyskočáni (hudba) a Peter Lipovský (texty) je dedikována zpěvaččině před nedávnem zesnulé mamince, jíž zpěvačka věnovala i tesklivou píseň Édesanyám, výjimečnou taky tím, že zde Szidi logicky zastoupila svého manžela Lipovského a text bolestné osobní zpovědi si napsala sama. Druhou autorskou výjimkou alba je jiná baladická píseň Za lásku, se slovy Milana Lasici a opět s posmutnělou dedikací. Tentokrát byla skladba připsána Emílii Vášáryové, s níž šansoniérka na pódiu Slovenského národního divadla zkoušela právě v době, kdy sestře paní sládkové z Postřižin zemřel manžel. A třetím silným „krasosmutněním“ nahrávky je song o odumírání lásky To z nebe káně, již zcela v režii osvědčeného dua Vyskočáni – Lipovský: zrovinka tento dojemný příběh by mohl být průvodní skladbou pomyslného ceremoniálu symbolické výměny na stolci české královny šansonového žánru.
Bylo by však omylem domnívat se, že Jolanka je „smrtelně“ vážnou deskou. Nejmíň půlka alba se totiž odehrává v rozverně tanečním duchu – a veselejší rytmy prozrazují nebývalý žánrový rozpřah protagonistky. Postupně si ji vychutnáme v cirkusáckém valčíčku Hore nohami okořeněném výšplechty politických celebrit, pak s ní v rozvrkočeném klezmeru Ušla by som zamíříme na východ, abychom v závěrečné kusturicovské dechovce Nech sa deje zahnuli na Balkán, to vše v nápaditých, skvěle odsýpajících melodiích, výtečně vyhovujících naturelu interpretky.
Szidi Tobias je fenoménem, kterým se může pyšnit slovenská, česká, a dokonce i maďarská scéna. Trpělivě si buduje kultovní repertoár a její zlaté časy ještě přijdou.

Milan Šefl, hudební publicista  Werich ovládl ČT
  Dívejte se
 
  Smutky i radosti Szidi Tobias
  Pořiďte si
 
  Kdo ztrestá obludu?
  Navštivte