Číslo 22 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem.
Jakubem Hrůšou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Pozsgay si tam dělá, co chce...“

Kdo tu zprávu koncem října 1989 zaregistroval, musel mít pocit, že se v „táboru míru a socialismu“ děje přece jen něco víc než donekonečna omílaná přestavba. V den, kdy si Maďarsko připomínalo výročí protikomunistického povstání z roku 1956, 23. října 1989, uzákonili Maďaři novou ústavu. Viditelným důsledkem bylo nové pojmenování státu. Už žádná „lidová“ republika, ale pouze Maďarská republika. Poté co předseda parlamentu Mátyás Szűrös novou republiku vyhlásil, zmizela z budovy parlamentu i mohutná rudá hvězda, tento – slovy Karla Kryla – „erb otroků“...

„Maďarský Gorbačov“ Imre Pozsgay stál u klíčových momentů maďarského roku 1989

Jedním z těch, kteří určovali směr, byl Imre Pozsgay (1933). Jeho jméno by u nás v roce 1989 znalo pár čtenářů stranického tisku. Svérázným způsobem ho ale proslavil Miloš Jakeš při projevu v červenci 1989 v Červeném Hrádku. Jakeš tehdy na adresu maďarských komunistů řekl: „Pozsgay si tam dělá, co chce, nic nerespektuje a podle toho to vypadá. Tam není jedna komunistická strana – v té straně je strana Pozsgaye, strana druhého a strana třetího.“
Měl Jakeš pravdu? Strana maďarských komunistů (Maďarská socialistická dělnická strana, MSDS) se během roku 1989 skutečně štěpila na různé názorové platformy – od radikálně levicových až po ty, kteří měli blízko k sociálním demokratům. Tohle rozdělení začalo poté, co se komunistům podařilo sesadit Jánose Kádára, který stranu řídil déle než třicet let. Po jeho pádu se jasně oddělili konzervativci od reformistů. A v čele reformní skupiny stáli politici, mezi kterými byl i ministr školství z první poloviny osmdesátých let Imre Pozsgay.
Už v únoru 1989 v rozhlase prohlásil, že maďarské události roku 1956 nebyly kontrarevolucí, ale lidovým povstáním. Pozsgay stál i u dalších klíčových momentů maďarského roku 1989, kdy už byl ve funkci státního tajemníka, jakéhosi „ministra pro stát“. V březnu 1989 se sešel s papežem Janem Pavlem II. a pozval ho k návštěvě Maďarska, v dubnu prohlásil, že stát nadále nebude bránit Maďarům, kteří chtějí odejít ze země, v květnu začal vyjednávat s opozicí a v červnu MSDS oznámila, že Pozsgay bude jejím kandidátem na prezidenta. V srpnu Pozsgay zorganizoval s Ottou von Habsburgem na maďarsko-rakouské hranici Panevropský piknik, během něhož byla na několik hodin otevřená hranice. Využily toho stovky východních Němců, kteří zamířili od Balatonu do Rakouska.
Když se pak v říjnu 1989 konal sjezd maďarských komunistů, výsledkem byl vznik nové strany (Maďarské socialistické strany) a jmenování Pozsgaye do jejího předsednictva. To měl ještě Pozsgay šanci stát se prvním postkomunistickým prezidentem ve střední Evropě. Jenže pak přišla vlna změn i v ostatních socialistických státech a postkomunistické strany u voličů propadly. Pozsagy, tento „maďarský Gorbačov“, se prezidentem nestal – a v politice se neudržel ani poté, co si založil vlastní stranu. Později přednášel na vysoké škole a byl také poradcem Viktora Orbána. Vloni oslavil osmdesátku.

Klíčové momenty života Imre Pozsgaye přiblíží ve čtvrte 29. května ve 20.10 Český rozhlas Plus v rámci cyklu Portréty.

David Hertl, redaktor ČRo



  Allir komnir
  Zpěvník Jana Buriana    
 
  ...honba za bohatstvím    
  Dívejte se
 
  Nastal soumrak upírského národa?  
  Navštivte