Číslo 12 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s fotografem.
Robertem Vanem.


 


 

 

Černá, bílá, orgasmus

V roce svých padesátin vydala Iva Pekárková v Mladé frontě novou prózu – román Levhartice (240 stran). Po sérii knížek psaných nesnesitelně lehkým perem, ať šlo o soubory povídek, výběry z blogových zápisků anebo novelu Sloni v soumraku, je tu znovu autorka v plné síle, jak ji známe třeba z prózy Dej mi ty prachy – mocná jak velkého, dynamicky rozvíjeného a rázně pointovaného příběhu, tak expresivního a vtipně kritického podání, které si ovšem skoro na každé stránce dělá legraci především samo ze sebe.

Na první pohled je Levhartice erotickou, skoro pornografickou prózou, svědectvím o jedné probuzené sexualitě, ochotné k experimentování všeho druhu. Variace a kombinace černý, bílý, starý, mladý, muž a žena – to všechno známe dobře minimálně od francouzských libertinů přelomu 18. a 19. století. Ovšem Pekárkové aktualizace má svá hlubší místa. Hlavní hrdinka jménem Milla je sice původem z Čech, ale žije už nějaký čas v Londýně. Je jí kolem pětačtyřiceti a má za sebou samé nemilé zkušenosti jako rozvrácené manželství, smrt jedné dcery a problematický vztah s druhou dcerou. A před sebou? Asi by chtěla být navzdory nevyhnutelně uvadajícímu tělu konečně šťastná, ale jak?
Aktivované smysly a myriády orgasmů ji nakonec dovedou do náruče dobře fungující černošské rodiny původem z Nigérie. Vezmou ji samozřejmě za svou, jako „první druhou manželku“. Čtenář by málem čekal netradiční happy end, který si utahuje snad ze všech myslitelných konvencí a sympaticky přitakává těm nejspodnějším, původním lidským touhám. Nesluší se prozradit, jak autorka čtenářské očekávání surově rozbourá – ale sluší se říct, že Pekárková napsala skvělou knihu. Není ani náhodou zakomplexovaně česká, je svobodně univerzální. Její hrdinka pak odsouvá erotickou dimenzi psaní suverénně do druhého plánu – jde přece o individuaci, hledání sebe, svého místa ve světě. A to není nikdy jen černobílé, ať k tomu černé skvrny na bílé srsti levharta jakkoli odkazují.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik 



  Dva druhy strachu    
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
Pábitelé Bohumila Hrabala...
  Dívejte se
 
  Černá, bílá, orgasmus
  Pořiďte si