Číslo 40/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
 Pavlem Rímským .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přemysl Hnilička, publicista

Retro výlet do dob naděje a pádu

Český rozhlas letos slaví devadesát let – a protože už se rok překotil přes svou polovinu, je snad již možno hodnotit, jak se se svým výročím vypořádal. Hlavním pořadem byl arci Rozhlasový rok, proto si snad zaslouží samostatnou recenzi; sám za sebe mohu říci, že gigantický projekt, vznikající již od roku 2011, nabízí velmi rozmanitý program v autorství Lenky Foltýnkové, Evy Hazdrové-Kopecké, Bronislavy Janečkové, Jiřího Hubičky a Tomáše Černého. Rozmanitý proto, že k poslechu jsou dokumenty, ukázky z literárních pásem, rozhlasových her, kabaretů či reportáží, a proto, že každý ze zmíněných publicistů a publicistek uplatňuje jiné vidění dokumentů, které je zaujaly; zatímco Jiří Hubička nebo Bronislava Janečková sestavují své desetiminutové relace tradičně (což však není míněno negativně!), Tomáš Černý se často chápe dvou zdánlivě nesouvisejících nahrávek a objevuje zajímavé styčné body. U mnoha pokračování má posluchač touhu poslouchat dál, poslechnout si celý pořad. Doufejme, že k tomu dojde a některé z nich zazní vcelku, třeba v Černého RozHraní (osobně hlasuji pro Mordýřskou historii, kterou v roce 1968 nastudoval Jan Tůma).
Tomáš Černý pracoval i na dalších zajímavých pořadech – především na třech „speciálech", nazvaných Rádio Retro. Šlo o skutečně unikátní projekty, v nichž se posluchači mohli vypravit do rozhlasové minulosti ne na hodinku či dvě jako v RozHraní, ale hned na několik desítek hodin! V prvních dvou Retrech (květen, červen 2013) šlo o výběr různorodých nahrávek ze všech období rozhlasové historie, v případě Rádia Retro 1968 však o speciál věnovaný krátkému tzv. pražskému jaru a rychlému srpnovému vystřízlivění. Celkem dvacet devět hodin bylo několikrát po sobě odvysíláno na speciálním internetovém streamu a byl to vhled do historie srovnatelný s CD, které před lety o srpnu 1968 připravil v Radioservisu Marek Janáč. Časově tak rozsáhlý prostor umožňoval odvysílat dochované pořady vcelku, beze střihu, tak, jak zazněly v době své premiéry.
Tvůrci pořadu (vedle Tomáše Černého na projektu spolupracovali Eva Ješutová, Robert Tamchyna a Naděžda Hávová) zařazují po bok notoricky známých i nově objevených záběrů z okupace „spřátelených" vojsk do programu literární pásma, dokumenty, vzpomínky i publicistiku z ledna až července 1968, aby přiblížili atmosféru, která brutální vojenské akci předcházela. Jsou to pořady ve všech směrech pozoruhodné: stojí za to slyšet Ludvíka Kunderu v pořadu Místopis srdce, pořad o trampingu z cyklu Svazácký kaleidoskop, záběry z Revizora, jak jej hrál Činoherní klub a hostující Oleg Tabakov; jistou schizofrenii doby představuje dokument Karla Kyncla Padesátá léta, v němž brutalitu procesu se Slánským odhalují lidé, kterým nevadila brutalita procesu s Horákovou. Otevřenost hodně drsnou projevila plzeňská redakce v pořadu O Američanech v Plzni, v němž pouhým srovnáváním dokumentů vytvářejí plastickou mapu československého mlžení a zkreslování o tom, kdo že to Plzeň v roce 1945 osvobodil...
Pro mne osobně byl však největším zážitkem nenápadný dokument Míly Semrádové z cyklu Lidé, život, doba – Kapitola ze života herce Bohumila Vávry. Jeho síla spočívala v jeho prostotě: herci (Bohumil Švarc, Karel Houska, Ludmila Stambolieva) četli nekomentované dobové dokumenty, které před posluchače vystavěly plastický obraz společenské likvidace herce, který si v době tzv. měnové reformy roku 1953 dovolil vyjádřit nesouhlas s celostátní krádeží majetků. To vše je prokládáno ukázkami z hereckých rolí Vávrových, vždy vybraných a seřazených tak, aby byly s citovanými dokumenty ve vztahu, nebo i v konfliktu. V režii Jiřího Hraše tak vznikl cudný, ale ve své upřímnosti zdrcující dokument.
Doufám jen, že Rádio Retro neskončí s letošním výročím a že nakonec vyjde i plánovaný projekt Retra k výročí otevření Národního divadla v roce 1883...



  Předváděčky pro seniory?
  Vyhýbejte se jim!  
  
Dívejte se
 
  
Odvrácená tvář
  zábavního podnikání
  
Navštivte
 
  Jak žijí Češi na Vojvodině
  
Téma