Číslo 28/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Alenou Antalovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Režisér Miloš Forman vzpomíná

Dokumentaristu Miloslava Šmídmajera fascinuje Miloš Forman celá desetiletí, už dříve mu věnoval dvě televizní zpovědi – a nyní spatříme čtyřdílný projekt Miloš Forman: Co tě nezabije... (ČT2, sobota 13. července, 20.50) Šmídmajer provází svého „guru"“ po jakési vzpomínkové cestě po vlasti, obhlédneme místa, kde Forman vyrůstal, kde chodil do školy, problesknou připomínky tragických válečných let, kdy v raném dětství osiřel. Zavítáme ale také do amerických lokalit, spojených s jeho pobytem. Režisér současně dává zakusit pojmu „rodina“, ať rozmlouvá s již dospělými syny Matějem a Petrem, nebo jen anglicky mluvícími malými chlapci Andym a Jimmym z dalšího manželství.

Miloš Forman nenechává nikoho na pochybách o tom, co si myslí o komunistickém režimu a jeho potlačovatelských praktikách

Šmídmajer mapuje základní body Formanovy kariéry a vhodně volenými ukázkami z jeho českých i zámořských filmů navozuje nejen jejich atmosféru, ale prostřednictvím početných svědectví osvětluje okolnosti vzniku i pozdějších osudů. Podařilo se mu třeba shromáždit unikátní záběry z udílení Oscarů, ale také z festivalu v Cannes, roku 1968 přerušeného levicovými filmaři, k nimž se solidárně připojil i sám Forman.
Nejdůležitější jsou samozřejmě Formanovy osobní výpovědi, které tvoří páteř celého filmu. Často vidíme tvář labužnicky vychutnávající doutník, jak s jistou rozmarností mezi obláčky dýmu přibližuje zkušenosti ne vždy veselé. Forman nenechává nikoho na pochybách o tom, co si myslí o komunistickém režimu a jeho potlačovatelských praktikách, i když se do zjevného konfliktu s ním tehdy nedostal – dokonce tu směl natáčet proslulého Amadea. Současně však z jeho vzpomínek vyvěrá zjištění, že také američtí producenti dokáží bezohledně vnucovat svou vůli.
Forman je zde vyzdvižen jako ústřední hvězda vyprávění, avšak se svými postřehy přicházejí i jeho spolupracovníci. Osvětlují leckterou zajímavou stránku Formanovy osobnosti, ale vesměs mu vzdávají téměř povinnou úctu – stejně jako sám Šmídmajer, jenž uctivě sleduje svého vyvolence, aniž by se odvážil byť náznakem cokoli zpochybnit. Rovnocenným partnerem v dialogu se Formanovi kdysi dávno stala jedině nezdolná Věra Chytilová, která mezinárodně úspěšnějšímu kolegovi neúnavně oponovala v belgickém snímku Chytilová vs Forman (1981), u nás naprosto neznámém a zřejmě i nesehnatelném. Nikdo netuší, kdo vlastní vysílací práva.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Miloš Forman vzpomíná
  Dívejte se
 
  
Pocta Liboru Peškovi
  Pořiďte si
 
  Vše bylo tenkrát poprvé
  Téma