Číslo 46 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou a zpěvačkou.
Jitkou Molavcovou.

 

 


 

 

Vraždy a umění, umění a vraždy

Knihy Romana Ludvy byly vždy určeny spíše náročnějším čtenářům nebo se aspoň pravidelně k tomuto publiku obracely. Snad i proto autorovo jméno nepatří k těm mediálně nejznámějším, přestože jeho předchozích pět knih došlo patřičného a zaslouženého kritického ohlasu.

Nejnovější povídková sbírka Falzum (2012) by tuto skutečnost mohla změnit. Pět detektivních příběhů nás přivádí do uměleckého prostředí, které autor velmi dobře zná. Je však znám i svou scenáristickou spolupráci s Českou televizí (pohádka Království potoků) a právě tuto zkušenost v nejnovější knize plně zužitkoval. Jednotlivé povídky jsou koncipovány tak, že si je lehce dokážeme představit jako epizody detektivního seriálu. A původně pro tento účel asi i psány byly.
Dva vyšetřovatelé, kteří se potkají u prvního případu, mají zcela odlišné kořeny. První – horal z venkova, milující vlaky a jízdní řády, druhý – intelektuál se zálibou v kavárnách, sladkostech a v umění. Tato navzájem nesourodá a na protikladech vystavěná dvojice detektivů vytvoří funkční tým. A i přes Ludvovu zřetelnou návaznost na klasickou detektivku se spíše než o dvojici typu Holmes & Watson jedná o rovnocenné partnery, jejichž vzájemná spolupráce nese ovoce v podobě vyřešených případů.
U detektivek se nesluší vyzrazovat obsah, snad postačí konstatování, že ve všech povídkách se setkáváme s vraždou a vždy se dotýkají i umění. A tak sledujeme záhadu falešného gotického zvonu a související vraždu faráře a mordy známého sběratele, kurátora a úspěšného malíře. Ale také dvě vraždy, ve kterých svou roli hraje soška pelikána a které od sebe dělí řada let.
Ludvovy povídky stojí za přečtení, zvláště pokud jste milovníky umění. Navíc olomoucká krádež děl Picassových a Renoirových ukazuje, že ani v českém prostředí se nemusí jednat nutně o nadsázku, ale zcela reálnou možnost. Je příjemné objeví-li se mezi autory detektivek i zajímavější jméno z české provenience, zvláště nyní, v aktuální záplavě titulů severských autorů. Otázkou ale je, zda právě milovníci detektivek nebudou těmi, které povídky lehce zklamou, protože pár prohřešků proti žánru by se našlo.

Pavel Kotrla, literární publicista  Ulice Git-le-Coeur
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Ve znamení Blíženců

  Nalaďte si  
 
  S Vernem za hltavým pštrosem
  Téma