Číslo 33 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Janem Rosákem.

 


 


 

 

Modré vzpomínky Františka Ptáčka

Český rozhlas Dvojka vysílá v týdnu od pondělí 13. srpna vždy ve 22 hodin premiéru pětice Modrých vzpomínek, vybraných kapitol z knihy námořního důstojníka ve výslužbě Františka Ptáčka (1930).

František Ptáček napsal půvabné vzpomínky na léta strávená na mořiTatínek z něj chtěl mít řezníka, ale on zběhl. Od roku 1958 pracoval jako lodník na vlečném nákladním člunu na Dunaji. V letech 1960 až 1966 se plavil jako palubní námořník na lodích Československé námořní plavby. V průběhu těch šesti roků dokončil externí studium střední školy pro pracující s maturitou. Následně, také po samostudiu, absolvoval závěrečné zkoušky v polské námořní škole v Gdyni. Na ministerstvu dopravy v Praze obdržel diplom poručíka dálné plavby. Mezi lety 1967 až 1994 byl František Ptáček třetím a posléze druhým palubním důstojníkem lodí Československé námořní plavby. Jeho reportáže z lodě Košice uveřejňoval po dva roky vojenský magazín Zápisník. Z lodi Vítkovice dopisoval do časopisu Vítkovických železáren Jiskra.
Teprve po roce 1994, kdy skončil na moři, uspěl František Ptáček s knižními publikacemi. Své Modré vzpomínky začíná slovy: „Jako z nadhledu orbitální družice nebo snad až z vesmírného, antihmotného vakua dívám se na tu naši planetu Terra. Točí se v mých modrých vzpomínkách jako čamburína v počáteční fázi rotace s kontinentálními pevninskými bloky a s labilní hydrosférou oceánů. Obepluli jsme ji několikrát kolem dokola nenávratnými kurzy a křížem krážem jsme ji oplétali neviditelnou sítí dálných transoceánských cest...“
Do různých koutů světa se v Modrých vzpomínkách vydáme v podání herce Josefa Bartoně a v úpravě a režii autora článku, který četbu v Českém rozhlase Olomouc natočil.

Michal Bureš, režisér

Foto archiv Františka Ptáčka



  Už to není ono!    
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Válka jako podívaná

  Dívejte se  
 
  Flamenco, Lorca, ...Ibérica!
  Navštivte