Číslo 31 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Lenkou Novou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestovatel Josef KořenskýOd Halánků na sever

„Do Berouna se to trochu táhne, ale pak už to jde rychleji…“ odpověděl jednou na otázku Jiřího Muchy cestovatel, cestopisný fotograf, učitel, sběratel a autor cestopisů Josef Kořenský. Podnikl nespočet cest, dokonce i cestu kolem světa. Domů si vozil cenné národopisné i přírodovědné sbírky, z nichž část je v Národním a v Náprstkově muzeu.
V Klubu cestovatelů u Vojty Náprstka sbírali mnozí odvahu k dalekým cestám, vyprávěli o svých cestovatelských zážitcích, prosili Náprstka o peníze, posílali mu své sbírky. I Kořenský byl jedním z těch, kteří nejdřív u Halánků putovali prstem po mapě a teprve později vyjeli doopravdy – a poté se k Halánkům pravidelně vraceli, aby vyprávěli o všem, co zažili. I o svých výpravách na sever. „Právě „dobyvatelům severu“ se bude po celý srpen věnovat sobotní Vltavský poledník.

Markéta neboli Dagmar

Josef Kořenský (1847–1938) neobjevoval, spíš popisoval – psal do nejrůznějších časopisů, ale především pro své studenty a studentky. Na svou první cestu se vypravil v roce 1878, na druhou o pár let později do Skandinávie. Cesty tímto směrem nebyly na přelomu 19. a 20. století příliš obvyklé. Josef Kořenský však ani tady nezapřel, že je především pedagog a sběratel. Když jeho loď zakotvila v Kodani, zaznamenal ve svých zápiscích nejenom základní historické údaje o městě a zemi, ale hledal také vzájemné historické kontakty. A české stopy.
Příběh dánského krále Valdemara Vítězného a Markéty, jeho nevěsty z Čech (později Dagmar), dcery českého krále Přemysla Otakara I., připomíná Kořenský i v textech a fotografiích, které publikoval ve Zlaté Praze v roce 1884. Píše tam mimo jiné také o jedinečném nálezu – zlatém a smaltovaném křížku, který dánští archeologové objevili v Dagmařině hrobce už v roce 1695 s poznámkou, že „jej nosila královna Dagmar, krále Valdemara II. choť“. Kořenský doplňuje, že podobné křížky byly nalezeny ve vykopávkách také v Čechách – u Opočnice. Z toho dovozuje, že Dagmařin křížek „nepochybně pocházel z Čech“. Dnes už nezjistíme, kolik čtenářů tehdy Kořenského příběh o české královské dceři v Dánsku četlo a kolik z nich zaujal text o Dagmařině křížku. Faktem však zůstává, že zároveň se zájmem o tuto královnu se v Čechách začalo hojněji vyskytovat i její jméno – Dagmar začala přicházet „do módy“. Stejně jako cesty na skandinávský sever.

Kolkolem nic nežli klidné moře

„Zvláštní jakýsi jev nás přímo zaráží, jev, jehož nepozorovali jsme nikdy. Chvílemi objevují se na moři veliké žlutavé pruhy, jež mizejí sice záhy, objevujíce se opět, avšak vypadají, jako by sestávaly z rostlinných částic. Starý roztomilý kapitán, Švéd z Malmö, nám ochotně ten podivuhodný úkaz vysvětluje: Moře kvete. Všechno na světě kvete, jak nekvetla by také voda, dodává s úsměvem. Moře bylo skutečně nádherné. Tiché, klidné, sem tam pruhy světle zelené, místy bílé pruhy mezi pruhy modrými. Vypadají jako rovné cesty, jako náměstí…“ píše ve svých Črtách z druhého výletu do Švédska Josef Štolba (1846–1930), český dramatik, spisovatel, právník a cestovatel. O skandinávských zemích napsal několik knih: Za polárním kruhem, Na skandinávském severu… Byl také uznávaným členem Klubu cestovatelů, který se scházel v domě U Halánků – u Vojty Náprstka.

Památník královny Dagmar v Ribe. Zemřela při porodu druhého syna. „Nechť pominou již, králi můj, přetěžké vaše žaly, neb z Dagmařina boku vám synáčka vyřezali,“ praví se ve staré baladě...Štolba měl hodně přátel. Některé známe víc (Jan Neruda, Mikoláš Aleš, Svatopluk Čech), jiné méně (Josef Kořenský). Štolba se na svých cestách uměl kolem sebe dívat a skoro nikdy nezapřel, že je slavným autorem veseloher. A psal dobře. „Anglický tourista, zapisující si dopodrobna dojmy své, vyptával se kapitána donekonečna na vše možné i nemožné. Kapitáni švédských lodí, jak jsem se přesvědčil, jsou většinou lidé velmi milí a ochotní. Avšak neustálé vyptávání jej konečně přece omrzelo. Když přijeli do nejbližšího přístavu, kde poblíž náhodou nějaký hoch chytal na udici ryby, kapitán, smluviv se s ním, podstrčil mu ančovičku, kterou hoch na udici nabodl a do moře hodil. Pak kapitán přivedl Angličana a vyzval ho, aby si všimnul, jak ve Švédsku chytají ryby. Chvíli čekali, pojednou hoch trhl prutem, udice s rybičkou vylétla, hoch ji klidně sejmul, vstrčil rybičku do úst a snědl ji. Utřel si ústa a vážně odešel. Všecek udiven hleděl Angličan na hocha, pak kvapně vytáhl zápisník a zaznamenal s velikou důležitostí, že ve Švédsku loví ryby a pojídají je syrové.“
Tak podle Josefa Štolby dopadají rádoby cestovatelé. On sám se choval spíš jako předchůdce literárního Saturnina. Rád uváděl věci na pravou míru. „Když Valdemar, jak pověst vypravuje, osnoval svůj loupežný útok na Visby, odebral se prý roku 1360 do města v rouše prostého kupce a získal tu lásku vznešené panny. Ta, zaslepená láskou, prozradila mu všechna tajemství obrany města a dala mu i klíče k jedné z bran.Tak zdařilo se prý Valdemarovi města dobýt, avšak sotva jeho lodě zmizely z obzoru, dali městští radní pannu zaživa zazdít ve věži, kterou předala Valdemarovi… Náramně pěkná povídka, ale nešťastnou náhodou nesouhlasí s událostmi.Valdemar nepotřeboval žádnou pannu, potloukl šestnáct set měšťanů, pobořil zdi a vnikl do města násilím… Ale proč se jako nešťastný obránce nevymluvit na zradu. Je to pohodlné a budí to soucit.“

Výše uvedená vyprávění jsou jenom dvěma zasataveními s českými cestovateli, kteří si jako cíl svých cest vybrali „exotický“ sever. Dojmy z jejich cest můžete slyšet každou srpnovou sobotu ve Vltavském poledníku.

Eliška Závodná, redaktorka ČRo 3 – Vltava



  Každý hledáme štěstí    
  Dívejte se
 
  Silné chvíle s Kratochvílem

  Navštivte  
 
  Od Halánků na sever
  Téma