Číslo 45 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dramatikem a režisérem.
Davidem Drábkem.

 

 

 

 

 

 

 

 


Miloš Čermák, publicista

…a etika jde stranou

Dobré noviny se poznají nejen podle toho, co publikují, ale i co nepublikují. Zdánlivě protismyslná věta má jednoduché vysvětlení a o její platnosti jsme se mohli přesvědčit opět v druhé polovině října, konkrétně po smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Snímky zastřeleného a zjevně před smrtí mučeného diktátora se objevily ve všech médiích. A znovu nastartovaly debaty o tom, nakolik je zveřejňování podobných fotografií etické a jak se vlastně šéfredaktoři mají chovat.
Nejsou ničím novým. Vedly se, když noviny i webové servery zveřejňovaly snímky například popraveného Saddáma Husajna nebo před více než dvaceti lety zabitého rumunského diktátora Ceaucesca. Mají je, nebo nemají zveřejnit?
Volali mi z rádia, jestli na to mám jako člen Etické komise při Syndikátu novinářů nějaký názor. Samozřejmě že na to mám názor! Čistě teoreticky je to jasné.
Za prvé: noviny by neměly tisknout nic, co by mohlo lidi příliš šokovat, případně způsobit mravní újmu nezletilým. Noviny nemohou – na rozdíl od televize – varovat diváky, že „následující záběry jsou příliš drastické“. Když něco zveřejní na titulní straně, musí počítat s tím, že to uvidí všichni. V obývacím pokoji na stole, anebo třeba jen v trafice. Za druhé: média by měla ctít určitou pietu, a zejména mít ohledy na pozůstalé obětí. Nikdo nechce vidět záběry svých blízkých v televizi nebo v novinách. Toto pravidlo se ctí zejména v případě, že jde o oběti. Proto média nepublikují snímky lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách, v ozbrojených konfliktech či jiných neštěstích. Vezmeme-li v potaz výše zmíněné zásady, pak platí, že obrázky mrtvých do médií nepatří. A téměř vždy riskujeme, že překročíme některá tabu či etická pravidla.
Ale i zde jsou výjimky, jako ve všem. Nejčastějším argumentem je veřejný zájem, který na zveřejnění fotografií může být. Nejčastěji v dramatických momentech, kdy důkaz o smrti významného vůdce může přesvědčit jeho stoupence, aby už nadále nebojovali. Zveřejnění takové fotografie tak může zabránit krveprolití. Je Kaddáfí mrtev a existují o tom důkazní fotografie? Pak nikomu už nedává smysl dál bojovat a zabíjet. Zní to logicky, často je to však jen výmluva médií. Podívejme se na nedávné zabití šéfa teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina. Z pohledu euroamerické civilizace byl nejhledanějším zločincem současnosti. A přesto fotografie ani videozáznam jeho smrti americká vláda nezveřejnila. A pochybuje snad někdo o tom, že nezemřel? Ano, existují určité pochybnosti o tom, jak přesně se to stalo. Ale nikomu ani ničemu to neuškodilo, že veřejnost mrtvého Usámu neviděla.
Berme to jako druh důkazu, že veřejný zájem na zveřejnění obrázků mrtvých tyranů neexistuje. Ve skutečnosti tak jde pouze o konkurenční boj. Novináři nejsou v principu špatní, a když vědí, že nějakou informaci mají k dispozici oni sami, dokáží se rozhodovat eticky a s idealismem. Ale jakmile hrozí, že podobnou informaci zveřejní konkurence dřív, jde etika stranou.
Neviňme novináře ani systém. Média jsou zkrátka institucemi, které umějí fakta zveřejňovat, nikoliv tajit. Ale jak bylo řečeno už v úvodu, existují situace, kdy je to druhé správnější a hlavně těžší. Úplně slyším tu debatu na poradě u šéfredaktora deníku X. „Normálně bychom tu hrůzu v X nikdy neotiskli. Ale ti gauneři v Y to určitě dají. Takže šup s tím na titulní stranu!“ A v deníku Y je to stejné, jen dotyčná písmenka vyměňte.
Média jsou jedním z mála oborů lidské činnosti, kde konkurence a volná soutěž nemusejí vést k těm nejlepším výsledkům. Vidíme to dnes a denně, když jde kvalita zveřejňovaného obsahu dolů na úkor rychlosti. A viděli jsme to na titulních stranách novin den poté, co zabili Kaddáfího. Těch českých stejně jako většiny světových.   ...a etika jde stranou
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Od aristokratů ze zlodějům

  Navštivte  
 
  Komiks o historii
  Nalaďte si