Číslo 5 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s moderátorem.
Janem Pokorným.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Jan Pokorný, moderátor, publicista

Umíte Marseillaisu?

Zazpívat? Zpívat neumím. Ale přeložila jste si ji? Víte, jak je ta písnička brutální, jak tam ta krev…

…crčí? Nesvědčí i hymna o charakteru národa? Vezměte si Kde domov můj. Než se rozhodneme, kde je, Francouzi mají dobojováno.

Vždycky jsem o Marseillaise přemýšlel v souvislosti se sportem. Když ji hrají před nějakým zápasem ragby, které je ve Francii hodně populární, nebo před fotbalem, zní to bojovně. Ta píseň nabudí. A když našim hrají Kde domov můj… Jestli z toho pak nevyplývají ty sportovní výsledky. Je sice příjemná, ale moc motivační není.

Co si o nás Francouzi vlastně myslí, odhlédneme-li od toho, že slovo Čech jejich velmi populární Gumáci překládají „cikán“?

Ne, to ne, to jenom figurka prezidenta Sarkozyho v jedné epizodě Gumáků vypráví, že jezdíme na povozech, chodíme špatně oblečení. Vynikající je scénka večeře s Václavem Klausem, během níž ho Sarkozy zapálí, nebo když vypráví reportérovi, jak dá úplatek sto eur Mirkovi Topolánkovi za to, aby mu přepustil předsednictví EU, a kdyby se mu to zdálo málo, o čemž pochybuje, že ho vezme na stejk. Reportér zase pochybuje, že by to zabralo, a Sarkozy trumfuje – zabere, protože Topolánek stejk uvidí poprvé v životě, protože „u nich“, kdyby si ho chtěl dát, by musel zabít vlastní babičku.

Jen pro upřesnění, Gumáci jsou skvělá politicko-satirická karikatura.

Ano a jako každá karikatura vystihují to, co se ve společnosti děje a onen zmíněný Sarkozyho despekt je přenositelný do reality. A co si o nás Francouzi myslí? Pokud nás vůbec znají, mluví o Československu, ale brzy jsem pochopil, že to je hranice možného, kam většina z nich dosáhne. Ale dokážete vyjmenovat všechny americké státy?

Nedokážu.

Já taky ne. A většina lidí u nás je na tom pravděpodobně úplně stejně. Myslím si, že zejména Pařížany, kteří mají nos hodně vysoko, jako ostatně každý obyvatel megapole, vůbec nezajímáme. Jsou národem velké země, která má všechno, na co si vzpomenete: krásnou přírodu, vynikající gastronomii, ohromnou historii. Jediné, čím jsem je kdy mohl naštvat, bylo, že jsem jim řekl, že mají úžasnou historii, ale žádnou současnost.

Přiznám se, že úplně nevím, co jste myslel.

Současnost mají hodně zvláštní, v níž se sami nevyznají. Doznívá v nich prožitek dávného impéria a do toho vstupuje jakýsi mix – na jedné straně Sarkozy říká, že musí vybudovat nový kapitalismus, a přitom tam má socialistická strana významné slovo a země je sociální, je to opatrovnický stát se vším všudy. Sám jsem zvědav, do kdy až to může finančně vydržet, dokud nedojde k nějakým reformám. Ale to jsou úvahy na analýzu, ne na krátký rozhovor.

Svým způsobem mě fascinuje, že hlavním francouzským „politickým komentátorem“ jsou karikované figurky, Gumáci.

Les Guignols, jak jim říkají, mají obrovskou sledovanost. Dokonce vám Francouzi řeknou, že se nedívají na hlavní zprávy na veřejnoprávní TF 1, ale že jim stačí Gumáci, aby přesně věděli, co se děje. Je fakt, že jejich prostřednictvím dostanete srozumitelnou a vtipnou informaci, a to zcela aktuální. Tuhle karikaturní zkratku mají ve Francii dokonale dotaženou, takže se pořad drží léta letoucí, kdežto náš gumácký pokus hodně brzo zanikl.

Proč myslíte, že se u nás ten žánr, vlastně politická satira, nechytl? Jsme nudní patroni?

Nevím, ale jsem přesvědčen, že můžete pracovat v seriózním médiu, ale pokud to médium říká, že reflektuje život a nejen virtuální realitu, tak k životu přece zatraceně taky patří úsměv, legrace. Proto noviny mají karikatury. To, že nemá ani Česká televize, ani Radiožurnál nějaký satirický bloček, to je škoda, a kdyby mi na to někdo dal peníze a svolení, tak bych ho hned vytvořil.

Co Francouze momentálně nejvíc trápí?

Myslím, že druhá světová válka, odboj na jedné straně a vichistická kolaborace na druhé. Je to pořád bolavé místo. Nehledě na to, že se v nějakém sklepě našly kufry s množstvím archivních materiálů svědčících o tom, že spousta Francouzů kolaborovala, aniž by musela. Materiály se mají digitalizovat a zveřejnit, takže z toho jsou mnozí nervózní, protože potomci stále žijí a jedná se prý o vlivné a vážené rodiny. A pak taky trochu Sarkozy přeexponoval debatu o národní identitě. V zemi, kde žije šest milionů muslimů.

To je vtipné, zrovna on a otázky identity.

Vždycky jsem Francouzům říkal, jaká jsou úžasná země. Kde by jinde mohl vládnout Maďar s Italkou? Ale vážně. Muslimskou komunitu ta debata dost stigmatizovala.

Fungují ještě v současnosti česko-francouzské vztahy, s nimiž jsme se chlubívali zvlášť za první republiky?

Ale co to jsou vzájemné vztahy? V dnešní době hlavně byznys, a pokud je tam společný zájem, můžeme mluvit o dobrých vztazích. Vím například, že nás Francie velmi silně podpořila, když jsme usilovali o to, aby bylo centrum projektu Galileo v Praze. To se povedlo týmu kolem tehdejšího velvyslance Pavla Fischera a obchodního rady Vladimíra Bärtla. Podařilo se jim udělat velmi dobré předpolí pro politiky. Pavla Fischera Francouzi hodně respektovali nejen kvůli jeho úžasné francouzštině, ale on také navštěvoval jejich prestižní École normale supérieure, kde studovala i většina francouzských politiků včetně prezidentů, takže se s mnohými zná.

Šárka Vieweghová

Foto David Novotný

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 25. ledna.



  Boj s mnohohlavou saní 
  Jak to vidí Pavel Kohout  
 
  Oněgin z Vídně    

  Nalaďte si  
 
  Poklady rozhlasového archivu      
  Téma