Číslo 51 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s duchovním.
Tomášem Halíkem.

 




 

 

 

 

 

 



Režisérka Hana Kofránková svěřila hlavní roli Václavu VydroviPekař, který příliš rozuměl životu

Dnes je Marcel Pagnol (1895–1974) znám českému publiku především jako autor próz Jak voní tymián, Tatínkova sláva a Maminčin zámek, ale ve dvacátých letech minulého století patřil mezi nejpopulárnější francouzské dramatiky. Ve třicátých letech se začal naplno věnovat práci pro film a některé jeho filmy patří k francouzské filmové klasice. Český rozhlas 3 – Vltava uvede v premiéře v pátek a v sobotu 24. a 25. prosince (vždy od 14 hodin) dvoudílnou rozhlasovou adaptaci Pagnolova scénáře k filmu Pekařova žena.

Marcel Pagnol se narodil v Provence, městečku Aubagne ležícím východně od Marseille. Jeho rodný kraj a také jazyk – provensálština – se staly určující pro celou jeho tvorbu. Někdy mezi šestnáctým a osmnáctým rokem svého věku publikoval své první básně v marseillském časopise Massilia. Před slavným cyklem her z prostředí Marseille napsal několik satirických komedií, z nichž nejúspěšnější byla hra Obchod se slávou (spoluautor Paul Nivoix). I samostatně napsané hry Jazz a Abeceda úspěchu se staly záhy populární po celé Evropě. Největší úspěch ale Pagnolovi přinesla marseillská trilogie Malajský šíp, Fanny a César a to nejen kvůli jisté dávce diváky vděčného sentimentu. Zasloužil se o to humor, s jakým nahlížel na život rybářů, námořníků, prodavaček ryb, pijáků ale také věčných snílků v přístavu Marseille.

Mezi Pagnolova vrcholná filmová díla patří filmy Angele, Regain, Le Schpountz a Pekařova žena. Posledně jmenovaný film vznikl na motivy povídky Jeana Giona (autora dnes již kultovního díla Muž, který sázel stromy) Modrý Jan.

„Pravda je vůbec to nejobtížnější, co lze lidem předložit k věření,“ říká Pagnol a tento citát by mohl být i mottem tohoto příběhu. Děj nás zavádí do vesnice, kam přijíždí pekař se svou nevšedně, až jaksi nepatřičně, krásnou ženou. Brzy dojde k tomu, co všichni očekávají – žena pekařovi uteče s mladým pastýřem. Neočekáváná je pekařova reakce: zřejmou nevěru odmítne vzít na vědomí. Je otázkou zda proto, že je tak naivní, nebo naopak proto, že rozumí příliš životu. Pekařův, ač ústřední příběh, není vlastně to nejdůležitější. Pagnolovi se podařilo uvést na scénu všechny základní archetypy francouzského venkova – učitele, kněze a drobné řemeslníky. Jejich na první pohled idylické vztahy jsou protkány malichernými, o to však vášnivějšími spory.

Autorkou dvoudílné rozhlasové adaptace Pagnolova scénáře je režisérka Hana Kofránková. Hlavní roli svěřila Václavu Vydrovi. Dále účinkují Miroslav Táborský, Svatopluk Skopal, Martin Zahálka, Jiří Lábus, Ladislav Frej, Tereza Bebarová, Naďa Konvalinková, Taťána Medvecká a další. Jako pozvánka snad poslouží další citát z pera Marcela Pagnola: „Příroda obdařila lidi smíchem, aby jim vynahradila, že musejí přemýšlet.“

Martin Velíšek, vedoucí Literárně-dramatické redakce ČRo 3 – Vltava



  Úvaha adventní   
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Cimrman kompletní...  

  Pořiďte si        
 
  Štědrej program nastal 
  Téma