Otazník nad Muchou

Obecní dům v Praze slaví 150. výročí narození Alfonse Muchy výstavou. Japonská kurátorka Tomoko Sato jí dala název Apoteóza lásky. Propagační materiály uvádějí, že jde o výstavu „unikátní“. Trvá do 30. září.

Jeden by musel být kouzelníkem, aby dokázal z díla Alfonse Muchy (1860–1939) sestavit „unikátní“ výstavuTolik objektivně úvodem. A dále subjektivně: Mucha (1860–1939) je fenomén, jehož význam a zásluhy na poli evropské secese vytěžily stovky monografií a různě laděných expozic po celém světě. Jeden by musel být kouzelníkem, aby dokázal z jeho díla sestavit „unikátní“ výstavu. Dá se realizovat důstojná retrospektiva, která projde krok za krokem zrod umělce, jeho zralost i pozdní práce, jak předvedla Moravská galerie v Brně na přelomu loňského a letošního roku přehlídkou s názvem Alfons Mucha – Český mistr Belle Epoque. Tomoko Sato se o nic takového nepokusila.

Dva sály Obecního domu jsou zklamáním. Výstava vyvolává dojem nahodilosti, kurátorské nedbalosti a neznalosti. Je tu dostatek skic, studií, návrhů a fotodokumentace – hotových děl, zejména těch podstatných, tu ale najdeme poskrovnu. Chybí třeba jedinečný Muchův cyklus Otčenáš z roku 1899, vyvedený v duchu Blakeova mysticismu. K tomu je třeba připočíst špatné osvětlení, které ztěžuje „četbu“ už tak vybledlých obrazů. A Muchovy fotografie, které podle kurátorky „nebyly doposud v České republice vystaveny“? V roce 2000 je předvedlo pražské Muzeum Alfonse Muchy, ten samý rok vyšly knižně v edici Fototorst.

Výsledný dojem z výstavy je mdlý. Nejistota kurátorky podtrhuje, co je na Muchovi zajímavé nejméně: komický vlastenecký patos v tématech plus naivní optimismus ve výrazu. Na titulní „apoteóze lásky“ pak spíše odradí než zaujme rutina póz malířových modelek a jejich dokonale strnulé, neživé vyvedení. Ovšem chtěl-li Alfons Mucha po sobě, jako „umělci-malíři“, aby „zůstal obrázkářem pro lid“, povedlo se mu to bezvadně.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik  O významu tmářství        
  Jak to vidí Rudolf Křesťan
 
  John Eliot Gardiner...     

  Nalaďte si        
 
  Otazník nad Muchou      
  Navštivte