Když dospělí nemohou, děti to napraví

Je již vcelku běžné, že filmy bývají natáčeny ve dvojí podobě: jednak v celovečerní délce pro kina, jednak jako televizní seriál. Platí to rovněž pro dobrodružnou podívanou Ať žijí rytíři!, jejíž první díl – z celkových sedmi – spatříme v pátek 8. ledna večer na ČT1. Je sice řazena mezi historické projekty (byť s upozorněním, že navštívíme „jiný středověk“), ovšem správnější by bylo připojení k pohádkám typu Pyšné princezny, rovněž vřazeným do fiktivní minulosti. Minulost totiž vystupuje jen jako barvitá kulisa: kdysi za komunismu ji zaplňoval znevolnělý a vykořisťovaný lid, nyní hájení soukromého majetku. Postavy, které tyto barvité kulisy zalidňovaly, vyslovovaly požadavky své doby – takže nechť nikoho nepřekvapí, že zejména přidrzle bezstarostní dětští hrdinové se podobají dnešním rozjuchaným teenagerům a s předstíranou laskavostí promlouvající zloduch připomene leckterého intrikujícího zbohatlíka.

Šlechetný Martin z Vamberka v podání Davida PrachařeRežisér Karel Janák, jenž se proslavil jak nápaditými reklamami na televizní pořady, tak mimořádně úspěšnými teenagerskými komediemi Snowboarďáci a Rafťáci, vlastně plní odvěké dětské sny. Občas příběh vyhlíží jako rozpustilá prázdninová hra na bojovníky. Umožní snít o tom, jaké by to bylo zařádit si ve středověkém prostředí, kdy jen na dětech záleží, jak si poradí s úklady ničemníkovými. Musí se totiž samy, od nejmladších k dospívajícím, ujmout obrany rodné tvrze, když se vynoří slizký nepřítel – chamtivý soused prahnoucí po kvetoucím panství. Otec a případně též poručník hordy děcek, šlechetný Martin z Vamberka (David Prachař), křivým obviněním vylákán na královský dvůr, byl totiž během cesty lstivě zajat.
Ačkoli palce budeme držet podnikavým dětem, které obratně využívají pověrečnosti protivníků, straší je bouchacím práškem a dokonce zorganizují účinnou obranu proti zákeřnému napadení, vsadím se, že více pozornosti přitáhne ústřední veleničema s příznačným jménem Albrecht z Krvenos. Toho s půvabnou nadsázkou ztvárnil Pavel Kříž, blízek (sebe)parodii zvoleného typu. Opatřen andílkovsky kudrnatou kšticí a upřímnýma očima, s rozmarným úsměvem ve tváři trousí medové lichotky, aby se vzápětí stejně dobromyslně kochal vražednickými záměry. Albrecht z Krvenos náleží mezi ničemy okouzlující a hravé, podobně jako báječní padouši Miloše Kopeckého se také s dětinskou umanutostí raduje ze své zvrhlosti. Už kvůli němu stojí celý seriál za pozornost.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Prstíček druhý, prstíček čtvrtý
  Jak to vidí František Koukolík
 
   Mišík v boxu

   Pořiďte si             
 
   Ženeva rozhlasová a protestantská
   Téma