Masarykovo Československo

Loňský rok, kdy se vzpomínalo devadesáté výročí vzniku Československa, přinesl řadu akcí, sympozií, setkání. K nim patřila i brněnská konference Živé hodnoty Masarykova Československa s podtitulem Směrodatné hodnoty pro 21. století. Příspěvky z ní (publikované ve stejnojmenném sborníku vydaném Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity) jsou vesměs naléhavými texty svědčícími o tom, že se lidé v době nejistot a krizí vracejí ke kořenům.

Jedněmi je první republika idealizována, druhými je význam našeho předválečného státu negován jako jakási slepá ulička a snad i omyl. Pravda je někde uprostřed.Oficiální hosté konference – mezi nimi i brněnský primátor Roman Onderka, předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský, místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek a děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Josef Trna – především zdůraznili význam vzniku republiky. Ve stejném duchu promluvili i další účastníci konference včetně hlavního redaktora recenzovaného sborníku Bohumíra Blížkovského, jenž zrekapituloval Masarykovu dramatickou cestu k novému státu. Zajímavé příspěvky přednesli mimo jiné František Čapka, Věra Olivová, Miloslav Bednář, František Hejl, Marta Goňcová, Zdeněk Koudelka, Jan Keller či Rajko Doleček. Účastníky konference byli lidé různých osudů a rozličných názorů – často i diametrálně odlišných.

Je zřejmé, že Masarykovo Československo rozhodně nebylo rájem pro všechny a že může být našim vzorem spíše v proklamovaných zásadách. O to se koneckonců vede spor: na jedné straně je první republika idealizována, na straně druhé je význam našeho předválečného státu negován jako jakási slepá ulička a snad i omyl. Někde uprostřed tkví realistický pohled uznávající hodnoty tohoto státu. I to stojí za slovy autorů zastoupených v publikaci. Zánik demokratického Československa, jemuž stál dlouho v čele velký Evropan, znalec Ruska, anglosaského světa a obdivovatel USA, nebyl spojen ani tak s vnitřními problémy jako s tím, že od roku 1933 a snad i dřív zůstával tento maják demokracie uprostřed Evropy ekonomicky, a tedy i politicky zcela izolován. Ukázalo, se, že politické principy zdaleka nejsou v praktické politice vším – nerespektování tohoto faktu s sebou neslo často tragické následky.

Jubilejní sborník tedy přináší jak vykřičníky volající po inspiraci zásadami Masarykova Československa, tak řadu otazníků, které směřují k nám a naší současnosti. A jsou to otazníky často palčivé, jež začínají již pouhým pojmem „Československo“. Sborník zřetelně ukazuje, že bez skutečných osobností, tedy nikoli poslušných loutek a technologů moci, nelze dosáhnout ničeho podstatného, že moderní politiku mohou budovat jen zkušení a hluboce vzdělaní lidé.

Účastníci konference, jakkoli odlišných životů a politických názorů, se na tom podstatném shodli – je to ale doklad nového hledání společných bodů v naší rozdělené společnosti, nebo jen podobného pietního postoje k hodnotám, jež jsou považovany za trvalé? Sborník tedy nejen rekapituluje, ale je také impulzem k hlubšímu zamyšlení nad osudy geopolitického prostoru, ve kterém žijeme. Proto je třeba pořadatelům, organizátorům a účastníkům konference, stejně jako vydavatelům sborníku poděkovat. 

Ivo Pospíšil, slavista a literární vědec


Leo Pavlát
  Kdopak nám to píše
  Jak to vidí Leo Pavlát
 
   Klasicky erotický op-art

   Navštivte
 
   Den na Měsíci
   Téma