Číslo 19 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s rozhlasovým reportérem.
Petrem Vavrouškou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Petr Vavrouška, rozhlasový reportér

Ve Veletržním paláci právě probíhá velká výstava o Baťově Zlíně. Byl jste se na ni jako zlínský rodák podívat?

Vím o ní, ale bohužel jsem ji neviděl, protože nemám před odjezdem do Polska moc času. Ale samozřejmě je skvělé, že se Zlín dostal v takto reprezentativní podobě do Prahy.

Vnímal jste v mládí atmosféru Zlína jako něco specifického, nebo je to pro vás už jen součást historie?

„Rusko je skvělé v jedné věci: člověk se opravdu nemusí strachovat, že se nic nebude dít,“ říká Petr Vavrouška – na snímku při běžné reportérské práci pod kavkazským velikánem ElbrusemTatínek byl z Ostravy a maminka z Olomouce, takže nevyrůstali v baťovském Zlíně. Mí předci tak neměli zkušenost s Baťovou školou práce, která byla mimořádným fenoménem. Ale samozřejmě mě jako každého Zlíňáka oslovovala jedinečná architektura města. Například Baťovy dělnické kolonie, ty typické cihlové domky: bydleli v nich mí kamarádi, i moje žena v jednom z těch domků prožila dětství. Díky Zlínu jsem fanouškem funkcionalismu, který tu uváděli v život velikáni světové architektury od Gahury po Corbusiera. To, co tu vzniklo díky Baťovi, pomohlo obyvatelům Zlínska vyřešit problém s identitou. Odjakživa žili na pomezí Valašska, Slovácka a Hané, od všeho měli kousek, ale chybělo jim něco specificky zlínského. Tím se stal podnikatelský duch, který dal vzniknout za minulého režimu i úspěchu Slušovic. Co nám chybí, to je napojení na dálniční a železniční síť. Ale i toto odříznutí od důležitých komunikačních tepen hraje při formování charakteru lidí svou roli.

Jak se kluk ze Zlína během několika let stal zpravodajem Českého rozhlasu v jedné z nejdůležitějších zemí světa?

Myslím, že to byla kombinace štěstí, risku a náhody. Asi jsem byl ve správném čase na správném místě. Za studií žurnalistiky na filozofické fakultě v Olomouci jsem zároveň pracoval jako reportér v časopise Koktejl. Žil jsem v Ústí nad Labem, kde byla redakce, a dvakrát týdně jsem jezdil vlakem do Olomouce. To se samozřejmě nedalo dlouhodobě zvládat, a navíc mi chyběla rodná Morava. V té době zakládal deník Mladá fronta regionální pobočky a já dostal nabídku pracovat ve zlínské redakci. Asi po roce mi šéf domácí redakce Radiožurnálu Michal Petrov nabídl místo. A tak jsem se 1. ledna 2000 stal zaměstnancem Českého rozhlasu. Na podzim se pak na mě obrátili kolegové ze zahraniční redakce, abych přestoupil k nim.

Vaším zlínským sousedem byl cestovatel Miroslav Zikmund. Inspiroval vás při volbě profese jeho životní příběh?

Nejen to, on je vlastně strůjcem mé novinářské „kariéry“. O všech důležitých krocích jsem se radil vlastně jen s ním. Právě on ukončil mé dlouhé váhání a doporučil mi odstěhovat se do Prahy. Když jsem pak mohl přejít v rozhlase z domácí do zahraniční redakce, řekl mi, ať neváhám, protože procestovat svět je pro každého člověka obrovská deviza. A konečně poté co jsem dostal nabídku na zpravodajský post v Rusku, mi poradil, ať to vezmu, protože Rusko je jedním z ohnisek světového dění.

Co jste měl v zahraniční redakci na starosti?

Zpravodajsky jsem pokrýval konflikty na Balkáně a netušil jsem, že je to jen předehra k tomu, co mělo následovat po 11. září 2001. Byl jsem poslán do Pákistánu, kde se čekalo na úder Spojených států a jejich spojenců na Afghánistán. Po vypuknutí války s Talibánem jsem se dostal i do samotného Afghánistánu. Mám pocit, že dnes se toho z hlediska zahraničního zpravodaje českého média ve světě tolik neděje. Teď je agenda veřejnoprávního rozhlasu více napojena na Evropskou unii a její problémy.

První událost, kterou jste v Rusku zažil na vlastní kůži, byla tragédie v Beslanu, kde čečenští teroristé obsadili školu a při následném zásahu ruských ozbrojených sil zahynulo několik set lidí.

To nebyl jen Beslan. Těsně po mém příjezdu se odehrály sebevražedné útoky na dvě letadla, hned potom umřelo několik lidí při atentátu před vchodem do moskevského metra. Ale na druhou stranu jsem se díky tomu velmi rychle zorientoval. Viděl jsem, jak státní moc zpracovává informace, jak funguje propaganda. Zjistil jsem, kterým zdrojům mohu důvěřovat a kterým ne. Pochopil jsem, jak obrovský problém je pro Rusko Kavkaz, jak živá je to rána. A také jsem si rychle našel kamarády, kteří mi pomohli, když viděli, že jsem osamocený nováček. Hodně pro mě udělali například starší a určitě zkušenější kolegové z listů Washington Post a New York Times, s kterými jsem na Kavkaze a později v Moskvě spolupracoval.

Jak jste se do Beslanu vlastně dostal?

Týden po příjezdu do Ruska jsem jel do Čečenska na prezidentské volby. Když skončily, rozhodl jsem se, že nepojedu rovnou do Moskvy, ale že strávím tři dny v sousedním Ingušsku. Chtěl jsem vidět, jak v tamní Nazrani pracuje organizace Člověk v tísni. Tak jsem se ocitl asi dvacet kilometrů od Beslanu – právě ve chvíli, kdy to celé začalo. Samozřejmě jsem tehdy udělal také pár chyb. V době útoku, který měl zachránit rukojmí, jsem nebyl na místě, protože jsem si jel něco vyřizovat do Ingušska a pak už bylo těžké dostat se zpět, protože byly zablokované hranice.

Milan Pokorný

Foto Jan Rosenauer

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 28. dubna.


Ivan Klíma
  Vražda před mikrofonem
  Jak to slyší Petr Pavlovský
 
   Krajiny skutečné i sněné

   Navštivte
 
   O nekompetentnosti
   Televizní glosář Jana Svačiny