Číslo 51 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kytaristou.
Lubomírem Brabcem.

 

 

 

 

 

 




Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze

Filantropové

O lásce slyšíme často, o lásce k člověku zvlášť, ale o filantropii moc ne. Přitom toto z řečtiny odvozené slovo neznamená nic jiného než právě lásku k člověku (philein = láska, anthropos = člověk). Pravda, je to láska, která se projevuje zvláštním způsobem: darováním peněz, zboží, času nebo úsilí ve prospěch určitého, často dlouhodobého obecně prospěšného záměru. A protože se u nás o filantropii moc nemluví, sotva jste asi zaznamenali, že minulý měsíc byly uděleny ceny v akci TOP Firemní Filantrop 2008.

Ocenění za výjimečný projekt získala Škoda Auto, která spojila prodej každého svého automobilu s vysazením jednoho stromu. Bylo jich celkem 66 806. Uznání za dlouhodobou efektivitu se dočkala česká pobočka Microsoftu, která pro zdravotně znevýhodněné občany rozvinula projekt Počítače proti bariérám. Česká spořitelna zase svým pracovníkům umožňuje, aby dva dny v roce věnovali na charitativní a dobročinné účely, a proto uspěla v kategorii zapojování zaměstnanců do filantropických projektů.

Oceněných bylo samozřejmě mnohem víc, nikoli náhodou hlavně firem velkých, podnikajících v lukrativních oborech, jako jsou bankovnictví, mobilní telefony či zásobování plynem a elektřinou. To soukromé osoby, které lze zanést do kategorie „bohaté“, se u nás svými veřejně prospěšnými dary moc nechlubí. Existuje statistika lidí, kteří mají na účtu více než milion amerických dolarů. Na světě je takových osob přibližně deset milionů, u nás více než sedmnáct tisíc – hlavně majitelů firem, profesionálních sportovců, manažerů a politiků. Bylo by zajímavé zjistit, kolik třeba jen tito čeští boháči iniciovali dobročinných projektů, nakolik podporují obecně prospěšné aktivity místní i celostátní, projekty ve zdravotnictví, školství, kultuře, péči o životní prostředí. Ne že by tak lidé s mnohacifernými sumami na kontech činit museli. Na každém je, jak se svými penězi naloží. Je však osvědčenou pravdou, že kulturnost společnosti, její vnitřní soudržnost a vzájemnost lze poměřovat i počtem a štědrostí filantropů.

Česká společnost takové muže a ženy za první republiky mívala – zakladatele nadací, podpůrce činností, kterým se říkávalo bohulibé. Dnes o jejich následnících příliš neslyšíme. O to více si dobročinnost vykládají po svém politikové. Minulý měsíc tak jako každý rok rozdávali peníze ze státního rozpočtu – tu pro nabubřelé projekty v domovských obcích, tu pro činnost, kterou mají jako svého koníčka. Jestliže však filantropie společnost krášlí, toto je její ostudou. Vždyť politici nedávají ze svého a ne nadarmo se pro popsaný rituál vžilo označení „porcování medvěda“. Jeho podstatou není dávání, ale v konci konců braní.

Filantropům se též říká mecenáši a donátoři, ale tomu, co činí, odpovídají i česká slova: dobrodějové a lidumilové. Jestliže nám dnes tyto výrazy znějí spíše pohádkově, není to jen proto, že zastarala jazykově.



  Filantropové
  Jak to vidí Leo Pavlát
 
   Na hraně her a skutečnosti

   Navštivte
 
   Jak se stát hrdinou
  Téma