Šlaky zpod Jirousova perlíku

Když se mi poprvé dostala do ruky sbírka Okuje Ivana Martina Jirouse, první, čeho jsem si všiml, bylo motto z Mrštíkova Roku na vsi: „V kovárně o kovadlinu zvonil perlík.“ Zvonil! Zaujala mne nedokonavost toho výrazu, neustálý, permanentně probíhající děj. Činnost. A to mi poprvé už při otevření knihy připomnělo jejího autora: pohyb, aktivita, nepoddajnost, houževnatost.

Pohyblivý, nepoddajný a houževnatý Ivan Martin JirousKniha Okuje, z níž bude sestaven druhý prosincový Svět poezie na stanici Vltava (sobota 13. prosince, 22.45), je pozoruhodně uzavřený a až centricky vyvážený básnický celek. Je uvozena obsáhlou Elegií za Aloise Šílu. Označení poslední básně je zároveň dedikací: Maurici Maeterlinckovi. Významově jsou si tyto dva básnické texty přes propastnou formální rozdílnost neuvěřitelně blízké a tvoří jakýsi obsahový rámec knihy. Okraj či prstenec, v jehož středu leží myšlenkové i citové jádro souboru.

Zcela neomylně je nalezneme ve stěžejní básni s názvem totožným s titulem celku – Okuje. A říkáme-li, že se jedná o báseň stěžejní, činíme tak s vědomím etymologického základu takového vyjádření: Tak jako strmí stěžeň uprostřed lodi, je báseň Okuje úhelným kamenem Okují.

Znovu se ale vraťme k mottu a k tomu, jakým způsobem souvisí s Jirousovým osobnostním i básnickým profilem. Okuje jsou jiskry, kousky rozžhaveného železa, šlaky, které odlétají od kovadliny, na níž se kuje doruda rozžhavené železo, tvaruje se a hněte pod nesčetnými stálými a prudkými údery kovářské palice.

Ovšem okuje jsou též okovy. Ivana Martina Jirouse i jeho dílo snad lépe charakterizovat nelze. Celý život houževnatě vzdoruje neustálým ranám osudu, ba co víc – sám se jim brunátně vystavuje, aby byl tvarován a formován údery božího perlíku. Něco jako lis boží. A přitom z kovadliny odlétají okuje, kusy žhavé hmoty, palčivé jiskry z ohně, šlaky soupodstatné s tím, co je hněteno velkou silou, záměrně a neustále.

Tyto okuje, Jirousovy Okuje, jsou jeho básně. A pak ta pouta. Bylo by laciné vidět v nich roky Jirousova žalářování. Ty okovy jsou pouta, která v sobě Ivan Martin Jirous nese po celý svůj život. Jeho vlastní determinace, omezení, slabosti, zranitelnost obrácená v neústupnost, vervnost až vztek. Okovy jako nedostatečnost a slabost na cestě k bohu.

Igor Fic, literární kritik a esejista

Foto Tomáš Lisý



  Žhavá současnost –
  umělá a chladná

  Jak to vidí Věra Nosková
 
   Šlaky zpod Jirousova perlíku

   Nalaďte si

 
   Písničkářky dětem

   Pořiďte si