Číslo 46 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérkou.
Magdalenou Švecovou.


 

 

 

 

 


 

 



Ve službách královského nástroje

„Je nesmírně krásné připravovat se na koncert v kostele. Západ slunce zrcadlící se na zdi antverpské katedrály člověk nikdy nezapomene. Je to duchovní zážitek, který se nedá dost dobře popsat. K tomu je zapotřebí básníka!“ To jsou slova českého varhaníka žijícího ve Spojených státech Karla Paukerta. Jeho vzpomínky a myšlenky zazní v deseti dílech rozhlasových Osudů na stanici Vltava od pondělí 10. listopadu vždy v 11.30.

Karel Paukert pochází ze Skutče, kde se roku 1935 narodil. Studoval na Pražské konzervatoři u Jana Bedřicha Krajse a na Královské konzervatoři v belgickém Gentu u Gabriela Verschraegena. Z rodné země odešel v roce 1961. V cizině „začínal“ jako první hobojista Islandského národního orchestru v Reykjavíku. O dva roky později vstoupil plně do služeb „královského nástroje“ – varhan. Stal se Verschraegenovým zástupcem v katedrále svatého Bavona v Gentu a jeho asistentem na konzervatoři.

Karel Paukert žije trvale ve Spojených státech, do Česka ale pravidelně zajíždíRoku 1964 Karel Paukert emigroval do Spojených států. Působil jako profesor varhanní hry na několika univerzitách. Roku 1972 se stal americkým občanem (české občanství nabyl zpět před třemi lety). Později přijal místo ředitele hudební sekce muzea umění v Clevelandu a začal také vyučovat na tamním hudebním institutu.

Řada koncertních míst a festivalů, na nichž Karel Paukert exceloval svým interpretačním uměním, je takřka nekonečná. Vystupoval v Londýně, New Yorku, Mnichově, San Francisku a po roce 1989 také v Praze či v Olomouci. Hudbou rozezněl varhany v katedrálách v Tokiu, Lausanne, Gentu, Bruselu, Freiburgu, Norimberku, Stockholmu i v Helsinkách.

Ke katedrálám má intenzivní vztah. „Francouzské katedrály s jejich přenádhernými okny a gotickými rozetami jsou za slunečného dne prostorem, který mne vždy přenese do jiného světa. I menší kostelíčky, kupříkladu na islandském venkově, mají své kouzlo. Po dvou hodinách cvičení v přetopeném kostelíku se najednou ocitnete venku, kde vás bičuje mrazivý vítr. Namíříte si to ale třeba do jednoho z těch úžasných bazénů s horkou vodou pod širým nebem, a rázem vám ani déšť, ani vítr nevadí. Co víc potřebuje člověk ke štěstí?“ vyznává se Karel Paukert.

Eva Ocisková, spolupracovnice ČRo 3 – Vltava



  Jak to vidí Leo Pavlát
   Zkraje týdne
 
   Vzpomínka na Martu

     Pořiďte si
 
   Životní martyria „lhářky“ z gulagu
    Téma