Číslo 37 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.
Příběh Leonarda Cohena.


 

 

 

 

 

 

 

 


Jaroslav Vanča, scenárista a pedagog FAMU

Medvídek Pú a konec prázdnin…

Rád se vám, milí čtenáři, pochlubím svými prázdninovými zážitky, anebo, v mém postavení čerstvého padesátníka, spíše prožitky. A dodal bych rovnou, že není důvod závidět mi prázdniny, jsou víceméně neplacené, a pedagog proto kouká dělat něco, čím by si přivydělal. Snad má jen více času ke čtení a k tomu, aby – jak se říká – pozoroval cvrkot a koukal, kde co lítá. Takže jsem cosi psal, utíkal se od toho ke čtení, a co chvíli si ledasčím zakládal stránky, abych kupříkladu naslouchal cvrkotu hmyzu u nás na chalupě a koukal na to, co nad ní letělo, a ejhle, o kus dál přistálo. Byl to čáp černý, sice už bez batůžku (pamatujeme přece na onu rozhlasáckou akci, zpunktovanou Miroslavem Bobkem), ale i takhle nalehko byl krásný, když se postavil, natáhl krk a strnul...  Jejej, to se mi líbilo!

A stejně tak se mi líbilo, že bylo takové vedro, až se mi to letně obživné psaní nedařilo a já se šel vykoupat, ovšem pamětliv nikoli meteorologické ale astronomické předpovědi, vybavil jsem se brýlemi nikoli plaveckými ani potápěčskými, ale těmi speciálními, na hvězdárně zakoupenými, a mohl jsem tak rovnou z břehu rybníka pozorovat částečné zatmění slunce. Jojojoj, byl to překvapivě dlouhý, ale krásný film, jaký by nenatočil snad ani Andy Warhol, a že to byl extra fořt na filmy, kde se zdánlivě nic neděje. A to zatmělé slunce mi nakonec stejně stačilo připálit nezatmělou výduť břicha, abych měl pocit, že jsem ani vzhledem k samotnému létu nezahálel.

No, nebyly to prožitky bůhvíjak bohaté, ale obohatily mne tak, že jsem si skrze ně našel čas k dobrovolnému zklidnění, jakési zástavě duše. A kdybych žil před takovými sto lety, dodal bych: „...a hořce jsem zaplakal.“ Nad tím, že i když si dnes najdeme čas na vnímání krásy, nemáme jej už dosti na to, abychom ji nechali na sebe déle a dále působit a obohatit tak vjem jeho metafyzickou nadstavbou. Hmyzí tance a tenze, ukotvenou chvíli černého čápa, veliké Slunce, plíživě pohlcované maličkým Měsícem... Leda si o viděném a vnímaném dodatečně něco přečíst a pevněji si to tak vštípit, říkal jsem si, když mi mezi listy otevřené knihy o astronomii spadl list. Pro člověka, čtoucího v přírodě, nic divného. Jindy se mi zas do rozevřeného atlasu rostlin ukadil pták. Měl počkat, až mne nachytá s atlasem ptáků a byl bych jej měl přečteného.

Založil jsem listem knihu a řekl si, že i ten list měl počkat, až budu mít v ruce rozevřený atlas stromů. Bylo by to jak znamení podzimu, možná prostě letošního, možná mého soukromého. Anebo poselství shůry, že stromům nejlépe rozumějí zase jenom stromy. Safra, řekl jsem si, měl bych také už začít rozumět sobě samotnému, když jsem se sám ocitl v tom stromovém věku. Netěšit se tím, co vím, a učit se nanovo z listů, popsaných sluncem, vodou, vzduchem a zemí. Číst si v nich od jara do zimy. Alespoň ve volném čase.



   Jak to vidí Ivan Klíma
   Fejeton
 
   „Dyť se nepodobám hrochu“

   Bronislav Pražan
 
   Bard zatemněných pokojů
   Příběh Leonarda Cohena