Číslo 37 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.
Příběh Leonarda Cohena.


 

 

 

 


Film Neobyčejná třída nabízí zábavný pohled do zákulisí nejvyšší třídy dvanáctiletkyPohled do „české“ školní džungle

Filmy ze středoškolského či vysokoškolského prostředí nacházely v cizích i našich kinech vždy vděčné obecenstvo. Ať to byla slavná americká Džungle před tabulí Richarda Brookse z roku 1955 podle literární předlohy Evana Huntera, jímavá story Sbohem, pane profesore s Peterem O‘Toolem nebo nejnovější Třída Francouze Laurenta Canteta, kde hráli studenti sami sebe a která vyhrála Zlatou palmu na letošním festivalu v Cannes.

Diváci mají zkrátka filmy o profesorech a jejich vypečených či jinak nepovedených studentech rádi. Pamětníci si možná vzpomenou na řadu domácích filmů, natočených před druhou světovou válkou – od Vančurova studentského dramatu Před maturitou (1932) až po několik populárních veseloher, inspirovaných študáckými příhodami z knih Jaroslava Žáka. Patří mezi ně například Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše nebo Studujeme za školou, které vznikaly na počátku okupace.

Na tuto tradici se snažil navázat i český film režiséra Josefa Pinkavy z roku 1964 Neobyčejná třída. Jde o adaptaci stejnojmenné literární prvotiny Danielle Duškové, která vycházela na pokračování v časopise Mladý svět a zaujala neotřelým pohledem na generaci středoškoláků. Josef Pinkava byl nucen vzhledem k filmové zkratce některé autorčiny motivy vypustit, přesto se mu ale podařilo natočit zábavný pohled do zákulisí nejvyšší třídy dvanáctiletky, kde zažívají studentky humorné i vážné chvíle ovlivňující jejich další životní kroky. Snímek uvede v neděli 14. září ve 14.55 stanice ČT 1.

Jana Podskalská, publicistka

Foto Ateliéry Bonton Zlín



   Jak to vidí Ivan Klíma
   Fejeton
 
   „Dyť se nepodobám hrochu“

   Bronislav Pražan
 
   Bard zatemněných pokojů
   Příběh Leonarda Cohena