Číslo 8 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s herečkou.
Danou Syslovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Ivan Kraus, spisovatel

Talk show

Není žádným tajemstvím, že dnes může být kdokoli během deseti minut populární a za týden může být stejně rychle zapomenut.

Kdo chce být populární, netroufne si proto odmítnout vystoupení v televizních talk show. Výhodou tohoto typu pořadů je, že lidé, kteří si nemají už co říci, mohou na obrazovce sledovat, o čem si povídají druzí.

Situaci však nečekaně zkomplikoval vývoj techniky. Nikdo nepočítal s tím, že pomocí satelitu bude možno sledovat desítky různých stanic. A protože žádná z nich nechce zůstat pozadu a ztratit své diváky, lze v poslední době vidět desítky takových pořadů. To má za následek stoupající spotřebu známých lidí, a protože nikdo nemá zájem pozvat někoho neznámého, můžeme dnes vidět konferenciéry, kteří kladou stejné otázky stejným lidem na různých stanicích.

Nedávno jsem měl v Paříži pocit, že náš televizní přístroj je rozbitý. Viděl jsem jednoho hosta na třech kanálech. Ukázalo se však, že televize je v pořádku. To jen tři stanice pozvaly do studia stejného hosta.

Byl to herec, který sdělil třikrát za sebou publiku, že má dvě děti se dvěma ženami a natočil v tomto roce tři filmy.

Dříve bylo možno rozlišit pořady podle konferenciérů. Dnes to však není možné. Většina z nich jsou hezcí mladí muži, kteří se stále usmívají. Moderátor, který by nebyl schopen se stále usmívat, by neuspěl, protože by nebyl populární. To by se projevilo nouzí o hosty. Nikdo z populárních lidí není ochoten vystoupit v pořadu moderátora, jehož program je nepopulární.

Všichni mladí muži, kteří uvádějí pořady, jsou podobně učesaní, mají podobné šaty. Nikdo z nich nemá brýle ani vousy. Proto jsou tak těžko k rozeznání. Na začátku pořadu je publikum ve studiu vítá tím, že tleská, dupe nebo křičí.

Zvláštní je, že každý z mladých mužů se dovede usmívat, nejen když klade otázku, ale i ve chvíli, kdy host odpovídá.

Jednou jsem viděl konferenciéra, který se ptal pozvaného generála, zda je pro mír. Generál řekl, že pro mír rozhodně je, a konferenciér se usmál a obrátil se k publiku, které zadupalo a zatleskalo.

Potom však generál neočekávaně dodal, že v případě ohrožení vlasti je pro válku a je ochoten napadnout vetřelce nejen na zemi, ale i ve vzduchu i na moři.

Konferenciér se opět usmál a otočil se k publiku, které reagovalo stejně nadšeně jako předtím.

Sportovců se mladí muži ptají, zda po posledním prohraném zápase chtějí vyhrát. Sportovci odpovídají, že vyhrát chtějí. Politikům kladou otázku, zda mají nějakého koníčka. Když si některý politik na svého koníčka nemůže vzpomenout, zeptá se ho mladý muž, zda náhodou nesbírá známky nebo nehraje amatérsky na nějaký nástroj. Soudě podle většiny odpovědí, nesbírají francouzští politici ani známky, ani nehrají na nástroj. Někteří dělají dojem, že jsou dokonce tak zaneprázdněni, že nemají čas ani na politiku.

Jindy je hostem pořadu zpěvák. Mladý muž se na něj usměje a zeptá se, zda připravuje desku nebo koncert. Polovina zpěváků chystá desku, polovina koncert. Herců se konferencier ptá, jestli natočili nějaký film nebo hrají v nějaké hře. Tak se divák dozví, že herec natočil film nebo hraje ve hře. Většina herců prozradí divákům, že hrají zajímavou roli muže. Herečky hrají zajímavé role žen.

Spisovatelé na otázku, zda píší nějakou knihu, odpovídají, že se právě do jedné pustili.

Diváci se tak dozvědí, že herci hrají, spisovatelé píší, malíři malují, sportovci sportují, vědci bádají.

Hodně hostů mívá s sebou knihu, kterou právě napsali a které chtějí udělat reklamu. Sportovci píšou pilně jako politici. Herci píší ještě více než sportovci, většinou paměti. Herci, kteří si už moc nepamatují, si nechají napsat své paměti někým jiným.

Zdá se, že někteří spisovatelé jsou s psaním trochu pozadu. Patrně proto, že navštěvují příliš mnoho televizních show a na psaní jim nezbývá moc času.

Ze všech nejvíce však píšou knihy konferenciéři.

Někdy musí věnovat tolik času hostům, že jim skoro nezbývá čas udělat reklamu na vlastní knihu. Jejich knihy jsou proto ukazovány až na konec pořadu, při titulcích. Za to je divák vidí přes celou obrazovku.

Knihy mívají stejný titul: Jak dělat dobrý televizní program.


  Rozhovor s Danou Syslovou                           Jak to vidí Ivan Kraus                          Jeden svět, jedna demokracie