Číslo 6 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se sopranistkou.
Martinou Jankovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Navštivte psychiatra!

Vždycky mi vrtalo hlavou, proč je v amerických filmech tolik psychiatrů a psychoterapeutů. Každý druhý Američan (podle těch filmů) chodí k „cvokaři“, jak mu přátelsky říkají, a radí se s ním o všem možném. Dnes, jak u nás postupuje společenský vývoj stále kupředu, je mi už jasné proč. Je to jediný způsob, jak přežít. Jedině psychiatr vám dá odpověď na všechny otázky, ze kterých byste se jinak zbláznili.

Je zajímavé, že zatímco dříve se psychiatři věnovali hlavně duši a jejím problémům, dnes musí zvládnout úplně jiné věci – ekonomiku, kulturu i šoubyznys. Psychiatr musí být připraven na ty nejzáludnější otázky. Na začátku každého sezení mu většinou musím něco nakreslit, abychom se vzájemně poznali.

„To už jste dnes pátý, který nakreslil chobotnici,“ říká mi psychiatr a znechuceně odkládá můj obrázek. „To se chcete bavit o Národní knihovně?“
„Ale kdepak, pane doktore. Myslel jsem při tom spíš na prorůstání zločinu do statní správy. Víte přece... mafie, chobotnice!“
„Nebuďte směšný, člověče! Italská chobotnice byla proti tomu, co se dnes děje, neškodným domácím zvířátkem. Zločin už je dávno samozřejmou součástí řízení hospodářství a státu.“
„To myslíte vážně, pane doktore?“
„To vím! Slyšel jste někdy o politickém gangsterismu?“
„Četl jsem o tom v novinách.“
„Tam také vládne kultura politického gangsterismu.“
„Ale já jsem četl, že političtí gangsteři jsou jenom v Moskvě kolem Kremlu. Psali o tom ve Velké Británii a divili se, jak se mohou britští občané smiřovat s tím, že u nich bohatí gangsteři nakupují ve velkém luxusní zboží.“
„Stejně jako u nás.“
„To mi říkáte jen tak?“
„Musím vám říkat to, o čem jsem přesvědčen, že vás to pomůže uzdravit. Moderní psychiatrie uzdravuje člověka šokem. Jaké máte další otázky?“
„Chtěl bych se zeptat, pane doktore, jestli by se s tím nedalo něco dělat.“
„Myslíte s vaší neurózou?“
„Ne, myslím s gangsterskou kulturou. S těmi zločinci! Kde se vzali u nás?“
„Státy se udržují těmi zásadami, ze kterých vznikly. To tvrdil Masaryk a před ním už Machiavelli. V základech našeho sametového státu byla korupce a rozkrádání, a proto se jich nikdy nezbavíme... Člověče, co je vám? Nechcete trochu vody?“
„Ne, chtěl bych jistotu, že nebudu také okraden.“
„Poslyšte, vy jste zešílel. Na takovou naivitu už žádné léky nemám. Já vám naopak mohu vypočítat, z čeho všeho ještě neplatíte daně.“
„Musí to být?“
„Bohužel ano. Ale nebojte se. Nepůjde to tak rychle. Nejdřív se stanete chudým občanem, pak žebrákem a teprve nakonec bezdomovcem.“
„Pane doktore, nemohl byste mě léčit postaru? Něco pozitivního, prosím vás,“ zašeptal jsem z posledních sil.
„To nejde! Musím přece dodržet Hippokratovu přísahu.“
„Aspoň pro jednou!“ žadonil jsem.
„Tak dobrá! Možná by vás uklidnila myšlenka z Darwina, která je motorem tržního hospodářství: Lidská mysl slouží evolučnímu úspěchu, ne pravdě.“
„To znamená, že pravda není důležitá?“
„K čemu by nám byla pravda? Lidé by se chtěli jenom soudit.“
„Přece se musí zjistit, kdo co ukradl a vytuneloval!“
„Ale jděte, to už je dávno promlčené!“
„To nám chtějí jen politici a zločinci namluvit, pane doktore. Ale promlčeno není nikdy nic, co se týká milionů lidí a velkého zločinu!“
„Prosím vás, léčíte vy mě, nebo já vás? Vy se mně máte pouze svěřovat a já vám odpovídám!“
Omluvil jsem se a ještě dlouho jsem s psychiatrem probíral svůj duševní stav. Některé moje otázky ho přímo rozesmály, ale nikdy se nevyhýbal odpovědi. Dlouho se smál, když jsem se zeptal, proč se zdražuje energie a energetické koncerny mají přitom obrovské zisky. Neměl by to snad stát pohlídat?
„Jistě jste někdy slyšel o privatizaci,“ vysvětloval mi psychiatr. „Ta už vcelku proběhla a všechno se prodalo, nebo spíš rozdalo za úplatky. A teď probíhá privatizace lidí. Stát nás rozprodává po kouscích. Veliké koncerny dostávají na nás úpisy a na základě těchto úpisů si nás rozebraly. Jsme teď jejich majetkem, protože musíme svítit, topit a tak dále. Naše potřeba svítit a topit je teď jejich soukromým vlastnictvím. A s tím si mohou dělat, co se jim zlíbí.“
„Pane doktore,“ zděsil jsem se, „nebojíte se, že vás za takové řeči zavřou?“
„Jsem přece váš psychiatr a vy jste můj pacient. Jste vázán pacientským tajemstvím! Mimochodem, už jste mi dal těch třicet korun?“
„Ano.“
„A do které kapsy?“
„Do levé,“ špitl jsem skoro neslyšně.
Doktor to ale zaregistroval: „Říkal jsem do pravé!“ a nastavil i druhou kapsu: „Tak znovu a ještě jednou!“

Viděl jsem hodně amerických filmů, kde vystupovali psychiatři. Ale přece jen – v Americe se točí filmy hlavně proto, aby probouzely u diváků vlastenectví a pocit hrdosti. I u nás si pomalu zvykáme na to, že být vlastencem a navštěvovat psychiatra není už dávno žádná ostuda.


  Rozhovor s Martinou Jankovou                               Jak to vidí Petr Koudelka                              Pankáči z Hützoviny