Číslo 41 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Velký rozhovor s hercem.
Viktorem Preissem.

 


 


 

 

 

 

 

Báječný svět Viktora Preisse

Před půl rokem jste oslavil 60. narozeniny – bylo to zrovna v době, kdy vás trápily zdravotní problémy. Měl jste čas si to jubileum vůbec uvědomit?
Žádné jubileum jsem ani slavit nechtěl.
Ten den jsem strávil v polospánku po narkóze a pak se to jaksi „vstřebalo“. Vlastně mi to došlo až nedávno, když mi v jedné galerii jako seniorovi prodali studentský lístek. To mě pobavilo.

V té době jste také pokřtil svou knížku Báječný svět, která vznikla na základě stejnojmenného rozhlasového cyklu. V těchto dnech se právě tiskne její druhý díl. Co pro vás ten projekt znamenal?
Především setkání se zajímavými lidmi. Učil jsem se naslouchat, pokoušel se s nimi naladit na stejnou strunu, dozvědět se něco o jejich životní a profesní cestě, ptát se na věci, o kterých byli ochotni mluvit. 

Do Báječného světa jste si zval výhradně osobnosti, s nimiž se dobře znáte. Je to pro toho, kdo klade otázky, pomoc, nebo spíš problém?
Řekl bych, že obojí. Především jsem musel mít na zřeteli nezasvěceného posluchače, ptát se na věci, které by ho mohly zajímat, a zároveň neodradit kolegy banálními otázkami. Nemělo to být vyprávění zábavných historek, ale pokus o setkání, které bychom za jiných okolností třeba nikdy neuskutečnili. Byli ke mně shovívaví a já jim za to děkuji.

Stalo se přesto, že vás někdo překvapil?
Pokaždé. V jednom případě jsem měl zvlášť velkou trému a obavy, abych obstál, abych staršího kolegu neotrávil, aby byl ochoten si se mnou vůbec povídat. Nakonec to dopadlo nad očekávání dobře: bylo to mimořádné setkání, které trvalo nečekaně dlouho, a sestříhat z něj nakonec dvě pokračování byl pro kolegy opravdu těžký úkol. Bohužel jeho vyprávění v knize nebude, protože si to k naší škodě jako jediný nepřál.

Kdybyste si mohl do Báječného světa pozvat jakéhokoliv kolegu, který už dnes nepobývá na tomto světě, který by to byl?
Václav Voska. Ale bylo by jich víc. Třeba Irena Kačírková, moje profesorka Vlasta Fabianová, Bohuš Záhorský, Eduard Cupák a další a další. Vybavují se mi jeden po druhém...

JITKA ŠKÁPÍKOVÁ
Foto Roman Sejkot

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 1. října.


  Rozhovor s Viktorem Preissem                     Jak to vidí Ivan Klíma                       Africká reportáž Pavly Jazairiové