www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 40 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní zpěvačkou.
Kateřinou Kněžíkovou.

 


 

 

 


 Kniha Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou dostala rozhlasovou podobuProcházky protektorátní Prahou

V roce 2014 nakladatelství Academia a Archiv hlavního města Prahy vydaly knihu Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Publikace je obsáhlá (osm set stran) s velkým množstvím autentické obrazové materie: jsou zde fotografie lokalit, osob, interiérů, faksimile dokumentů, adresy, medailony, propagační tiskoviny, vyhlášky... Jsou to holá, věcná fakta o místech a událostech, které se na nich staly během německé okupace. Výpověď o brutalitě a zvěrstvech, páchaných na obyvatelích protektorátní Prahy německými okupanty, o hrdinství i zradě.

Průvodce protektorátní Prahou se stal základem pro natočení rozhlasového publicistického seriálu, který od října jednou měsíčně zařazuje do svého programu Víkendová příloha stanice Vltava (poprvé v sobotu 3. října v 8.50). Rozhlasové zpracování tématu je založeno na konfrontaci popisu míst a událostí z Průvodce protektorátní Prahou se současnou realitou. Návštěva konkrétního místa je spojena s vyprávěním o tom, co se zde za protektorátu událo.

Hlavním aktérem seriálu je Jiří Padevět. Autor tohoto článku s ním natáčel v reálu města, na ulicích, náměstích, mostech, v průjezdech a na schodištích domů, u památníků. V osmidílném seriálu se posluchači kupříkladu dozvědí o životních peripetiích konfidenta Jaroslava Nachtmanna. Je to příběh o tom, jak se prvorepublikový dopravní strážník stal příslušníkem gestapa a jedním z nejúspěšnějších a nejhorlivějších konfidentů. Nachtmann udal stovky Čechů a podílel se na budování volavčích sítí. Po válce ho sovětská vojenská rozvědka Smerš odvezla do SSSR. Do Československa byl vrácen až v roce 1964 a souzen. Pracoval pro StB a v roce 1974 se vystěhoval do Německa.

Jedním z dalších témat seriálu je atentát na Reinharda Heydricha. Vzpomenuty budou rodiny, v jejichž bytech se ukrývali parašutisté. Většina z těchto lidí byla popravena nebo zahynula v koncentračních táborech.

Miroslav Buriánek, režisér

Foto Miroslav Martinovský


  Zprávy o stavu demokracie
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Co měl na mysli Leonardo?
  
Dívejte se
 
  Protektorátní Prahou...
   Nalaďte si