www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 38 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s pěvkyní.
Soňou Červenou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 




Soňa Červená, pěvkyně

„Účty ze svého života skládám denně. Ráda bych za sebou zanechala čistou, trvalou stopu.“Paní Červená, vy jste dnes jakousi pilotní personou, která si může dovolit říci téměř vše. Máte někdy touhu to udělat? Říci něco, co jste ještě nikdy neřekla?

Ne, určitě ne, jsem nesdílný introvert, už jen proto, že rodičovská výchova mi vštěpovala mnohá pravidla, z nichž jedno znělo: „Mluv jen tehdy, když jsi tázána!“ Když slyším, jak lidé kolem dokola musí sdělovat všechno, co vědí (a mnohdy i to, co nevědí), jdou na mne mdloby. Tak prosím, je na vás, abyste se tázal.

Dáváte mi tedy zelenou na jakékoliv otázky?

Dávám vám jen červenou.

Beru vás za slovo a kladu otázku červenou, přímo šarlatovou, kardinálskou. Kardinál Špidlík totiž žertovně prohlásil, že po devadesátce umírá už málokdo. Vy jste tuto milost obdržela. Bojíte se smrti?

Poslední dobou se ke mně hlásí nová kamarádka – Smrt. Občas cítím, jak mi na tváři kreslí nové vrásky. V tramvaji se mi starostlivě nabízí místo. Muži už se nedívají na mě, ale skrze mě. Když ale někdo žil tolik životů jako já, snesu i tuto společnici. Nezaháním ji, nechci se s ní dostat do sporu. Jak to říká Ema Destinnová v jedné ze svých básní, které pro mne objevil Jan Králík a zhudebnil Otomar Kvěch: „Co na podzimu vyvzdoruješ?“

Nevíme, kolik času je nám zde dopřáno. Přemýšlíte nad posledními věcmi člověka? Myslíte, že budete z vašeho života jednou skládat účty?

Účty ze svého života skládám denně. Ráda bych za sebou zanechala čistou, trvalou stopu. Jeviště – tam když spadne opona, je to nenávratně odehrané představení. Sebelepší kritika v tisku – včerejší noviny jsou dobré leda pro sběr starého papíru. Žijeme jepičí život. Proto alespoň tu stopu, prosím!

Proslavený režisér Robert Wilson vás kdysi v Janáčkově opeře Osud obsadil do alegorické postavy Osudu. Co jste cítila, když jste téměř na sklonku své kariéry stála poprvé na vysněném jevišti Národního divadla?

Co jsem cítila? Pavle Sršni, dohodli jsme se přece, že tento rozhovor nebude o slastech a strastech, o fňukání, o má dáti-dal. Tak tedy o osudu. Osud nehledejme někde nad námi, máme ho v sobě. Nikomu a ničemu nedávejme vinu za nic než sami sobě. Každý máme v sobě touhu a talent ku štěstí. Někdo jen zapomněl, že i to se musí kultivovat. Láskou k bližnímu, ke všem tvorům, k přírodě; především vyloučit sobeckost a ziskuchtivost.

„Osud nehledejme někde nad námi, máme ho v sobě. Nikomu a ničemu nedávejme vinu za nic než sami sobě. Každý máme v sobě touhu a talent ku štěstí.“

Ve Stavovském divadle hrajete rovněž v režii Roberta Wilsona v představení 1914 Čas. Neptám se, jak roli prožíváte, ale jak jste se na ni připravovala. Stát se Časem v naší lidské dočasnosti, na to musí mít člověk velkou osobní i hereckou odvahu.

Pojetí Roberta Wilsona bylo, aby Čas do ničeho nezasahoval, nic nekritizoval, jen objasňoval a archivoval. Na počátku zkoušek se mi to zdálo být málo dynamické až pasivní. A jako vždycky jsem mu musela dát za pravdu. To jenom my tady čas dramatizujeme, prohlašujeme za svého nepřítele: Nemám čas! Nestíhám! Kam se poděl MŮJ čas? Už je zase pozdě... Nerespektujeme čas a svoji nedochvilnost svádíme na čas. Čas je něco drahocenného, proto ho musíme respektovat, a ne ho marnit. Promarnit čas – slyšíte v tom slově tu marnost? V tom je čeština ojedinělá. Die Zeit vergeuden, killing the time, waste of time, gaspiller le temps, perdre du temps. Pardon, konec přednášky. Jen ještě půldruhé věty. Jedno z mých mála mouder zní „Spěch je můj úhlavní nepřítel“ a všude raději chodím včas.

Pavel Sršeň, publicista

Foto František Hloušek

Kompletní verzi interview najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas, vychází 7. 9.



  Úsměv
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Zelená je tráva, fotbal, to je hra…
  
Dívejte se
 
  S komiksem na legendu
   Pořiďte si