Číslo 17 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Taťjanou Medveckou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unikátním příspěvkem v Radiotéce je píseň Prázdný je ten rám, kterou Waldemar Matuška nazpíval v roce 1979Šťastné chvíle s popem i jazzmany

Nepochybuji, že šťastné chvíle budete s příchodem jara zažívat nejen s hudbou. Ovšem pevně věřím, že také jarní nabídka Radiotéky vás dobře naladí. Koneckonců vzbudit radost a dobrou náladu chtěl jistě i jazzman Karel Růžička, když psal své Šťastné chvíle. Tato skladba je společně s dalšími nyní v Radiotéce připravena ke stažení – a to v podání výjimečného Pulec oktetu.

Trombonový soubor hrající převážně jazzové standardy, ale i bigbeatový repertoár, vznikl z iniciativy trombonisty Zdeňka Pulce a aranžéra Pavla Vitocha v druhé polovině sedmdesátých let. Původně se jmenoval Studiový orchestr Pavla Vitocha, později Zdeněk Pulec a sedm trombonů a nakonec Pulec oktet. Tvořili ho vedle Zdeňka Pulce členové TOČRu, Orchestru Čs. televize nebo Pražských symfoniků Svatopluk Košvanec, Miroslav Koželuh, Josef Bažík Pavelka, Ivan Matějček a Bedřich Beránek. Pro Československý rozhlas vzniklo několik unikátních snímků v sedmdesátých a osmdesátých letech, z nichž nyní nabízíme především skladby českých autorů.
V sekci populární hudby aktuálně najdete také alba s písněmi Waldemara Matušky, Karla Zicha nebo Marcely Holanové. Matušku si můžete vychutnat za doprovodu Tanečního orchestru Čs. rozhlasu a Orchestru Václava Hybše. Unikátním příspěvkem je píseň Miroslava Kokošky a Jiřího Aplta Prázdný je ten rám, kterou Matuška nazpíval v roce 1979. Není tajemstvím, že nahrávky s Waldemarem Matuškou se po jeho emigraci v osmdesátých letech v rozhlase mazaly, a tak se tato nahrávka zachovala pouze jako součást legendárního pořadu stanice Vltava 3x60, a to stereo. Zásluhou Jiřího Zelenky, vedoucího Hlavního katalogu Archivních a programových fondů, ji můžete i vy nyní objevit v Radiotéce. „Presleyovský“ hlas Karla Zicha připomínají dvě alba, kde najdete např. písně Zvláštní vydání, Proud řeky důvěrně znám nebo Mít ségru – to je kříž. Doprovází mimo jiné Olympic i TOČR s Felixem Slováčkem. Ostatně na většině snímků figuruje skvěle sehraný TOČR, a nejinak je tomu i v albu Láska je nádherná věc hvězdy české pop music Marcely Holanové.
Pokud budete hledat něco nového z klasické hudby, pak odkazuji na Sólo pro klarinet Irvina Venyše a Sólo pro klavír Adama Gemrota a Lukáše Klánského, kde se interpreti představují nejen v dílech českých autorů, ale také v hudbě Rachmaninova, Bacha, Prokofjeva nebo Chopina. K výročí konce druhé světové války připravujeme výběr z komorní tvorby tzv. terezínských autorů. Pavel Haas, Rudolf Karel, Gideon Klein, Hans Krása nebo Viktor Ullmann jsou skladatelská jména, která stojí za pozornost.
Letos si připomínáme také sto let od narození významného skladatele a hudebního organizátora Jana Hanuše (1915–2004), žáka Otakara Jeremiáše. V Radiotéce nabízíme hned několik alb s nahrávkami jeho děl. Vedle bohatého výběru dětských sborů nebo melodramu Hrst orlích per je to nejnověji komorní album s Diptychem pro sólovou violu, Zamyšleným divertimentem pro klarinet a violoncello, Lyrickým triptychem pro smyčcové kvarteto a Sonatou capricciosou pro fagot a klavír.

Třicet let od založení slavilo v loňském roce Pražské kytarové kvarteto, jehož uměleckým vedoucím je Marek Velemínský. Vybrané rozhlasové snímky z let 1988–2000 mají lehce exotický nádech, neboť vás zanesou třeba do Kubánské krajiny s deštěm Leo Brouwera nebo do brazilských končin s Bachiana brazileira Heitora Villa-Lobose. Hezký poslech!

Robert Škarda, dramaturg hudby Radioteka.cz

Foto Jarka Šnajberková


  Pravda a propaganda...
  Jak to slyší Radko Kubičko
 
  Co přináší vítr ze slatin
  Nalaďte si
 
  Komiks jako rozhlasový seriál
  Téma