Číslo 45 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Radimem Špačkem.

 

 

 

 

 

 

 

František Šmahel je předním českým odborníkem na pozdní středověkHorník i tramvaják, ale vždy historik

František Šmahel je dnes jedním z nejvýznamnějších českých vědců. V loňském roce se stal laureátem ocenění Česká hlava, ale jeho životní příběh se zdaleka neodvíjel jen v poklidném tichu pracovny historika. Po maturitě mu bdělí soudruzi znemožnili studium historie, protože se jim nelíbil kádrový profil jeho rodiny, a tak si vyzkoušel práci v ostravských dolech. Pro mladého, sportovně založeného muže to zase nebyla taková katastrofa, a navíc si tu vydělal peníze na budoucí studia. Po roce horničiny se dočkal přijetí na FF UK v Praze, kde se pak věnoval s velkou chutí a zaujetím vysněnému oboru. Jenže dostat se do Historického ústavu ČSAV nebylo snadné a Šmahelovi se to podařilo až po několika letech práce v litvínovském muzeu. Pak už se mohl pustit do bádání, které mu celý život přinášelo radost a uspokojení. Jeho specializací se tehdy stala husitská doba.

Po roce 1968 bylo jasné, že v normalizovaném Historickém ústavu nebude pro Františka Šmahela místo. Na krátkodobé smlouvy tu sice mohl pracovat do roku 1973, ale potom jej definitivně propustili. „Jel jsem tehdy domů tramvají, trochu zaražený z vývoje událostí, i když jsem v podstatě s vyhazovem už delší čas počítal,“ vzpomíná. „Náhodou jsem si všiml náborového letáčku, že se hledají řidiči tramvaje. Tak jsem se přihlásil, prošel úspěšně testy a byl přijat.“
Ještě toho dne, kdy František Šmahel poprvé vyjel z depa, se příběh tramvajáka s vědeckou minulostí objevil ve vysílání Svobodné Evropy. Dnes to vypadá jako trochu legrační kuriozita, ale náročná profese měla i své stinné stránky: časné ranní vstávání, práce na směny, nevrlí cestující, zablácené výhybky… Každý druhý by v takovém zaměstnání ztratil motivaci vzdělávat se i nadále v oboru, k němuž se nejspíš stejně nikdy nevrátí. František Šmahel si dal ale přesně opačné předsevzetí: chtěl sledovat všechno, co se v jeho oboru děje. Dodnes s vděčností vzpomíná na všechny zdejší i zahraniční kolegy, kteří mu v tom tehdy byli nápomocni – sháněli literaturu, posílali separáty a všemožně se snažili, aby řidič pražské tramvaje zůstal i nadále předním českým odborníkem na dobu pozdního středověku.
O tom, jak se pak díky pracovníkům táborského muzea mohl František Šmahel na deset let stát téměř soukromým badatelem a jak se nakonec v plné síle vrátil po roce 1989 do vědeckého světa, si poslechněte od pondělí 3. listopadu vždy v 11.30 jeho vyprávění ve vltavských Osudech.

Hana Soukupová, dramaturgyně



  Vražedníci podle Jarmusche
  Dívejte se 
 
  Když se holky perou
  Pořiďte si
 
  Reformovat, nebo zkrachovat?   
  Téma