Číslo 21 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Evou Emingerovou.



 

 



 

Šťastná chvilka Sylvie Krobové

Sylvie Krobová, dcera Havlova dvorního inscenátora a souseda z Hrádečku Andreje Kroba, vystudovala operní zpěv, ale své umělecké aktivity už řadu let směřuje k herectví a písničkaření. Vystupuje v klauniádách svého manžela, spisovatele a komika Jiřího Bilba Reidingera, ale třeba i na scéně Divadla Na zábradlí, kde před časem zaujala ve hře Davida Greiga Pyreneje. První hudební nahrávka Stín jí vyšla v roce 2006 a nabídla emotivní písně, přesvědčivé v hudební i textové rovině, zejména však v interpretaci.

Nové album Chvilka co se chytí pokřtí Sylvie Krobová v sobotu 28. května na koncertě v pražském Divadle DobeškaZpěvačce doprovázející se střídavě na klavír a akordeon zkrátka sluší označení šansoniérka a dokládá to i její novinka Chvilka co se chytí (vydává Black Point) natočená na únorovém recitálu v prachatickém divadle. Některým autorským osobnostem studio výrazně ubere na autentičnosti a živý snímek je dobrým tahem i v případě alba, které Krobová pořídila s pianistou Tomášem Alferim a kontrabasistou Petrem Tichým. Oproti debutu písničkářka ubrala na naléhavosti zpěvu, výrazový patos příznačný pro daný žánr je tu dávkován – řekněme s klasikem – přiměřeně. Proměnou prošel i Krobové rukopis, její skladby mají méně rozevlátou strukturu a silnější melodie. Přínosem už zcela nezpochybnitelným jsou pak tři zhudebněné verše „anglického pacienta“ Ivana Blatného.

Niterné písně z alba obohaceného také o drobný filmový dokument Miroslava Janka vyžadují empatického posluchače připraveného sdílet značně osobní sdělení ženy silné i zranitelné zároveň. Říká se, že každé přirovnání nutně pokulhává, ale ti, kteří si oblíbili Radůzu, Janu Vebrovou nebo Sestry Steinovy, by si i s čerstvou písňovou tvorbou Sylvie Krobové měli dobře rozumět.

Milan Šefl

Foto Ivan Kuťák



  Učit se od ovcí?
  Jak to vidí Alena Wagnerová  
 
  Šťastná chvilky Sylvie Krobové

  Pořiďte si  
 
  Za Mainerem do ticha
  Navštivte