Číslo 10 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Klárou Sedláčkovou-Oltovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Energie Jednoho světa

Na fenomén korupce, problematiku života seniorů a seniorek, ale i ekologii a gender se zaměří letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Uskuteční se od 8. do 17. března v Praze a mezi více než stovkou snímků z téměř čtyřiceti zemí světa uvede i dva kandidáty na Oscara. Festival tradičně udělí Cenu Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu.

Oscarový kandidát na Jednom světě – dokument Holka z plakátu o Američance trpící posttraumatickým syndromem z války v IrákuVaše energie je potřeba jinde! Tímto mottem Jeden svět už za pár dní osloví diváky v Praze a v průběhu března a dubna v dalších třiatřiceti českých městech. „Festivalovým mottem chceme upozornit na to, kolik času všichni věnujeme nepodstatným činnostem. Přitom se stačí zajímat o to, co se děje kolem nás a svou energii využít spíše k tomu, aby se věci rozhýbaly k lepšímu,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková z pořádající společnosti Člověk v tísni. Téma občanského aktivismu prostupuje napříč všemi letošními programovými kategoriemi a inspirují se jím i doprovodné akce.

Hlavní tematická sekce Jednoho světa dostala název Tváře korupce. „Dokument Spravedlnost pro Sergeje se zabývá podivnou smrtí právníka Sergeje Magnického, jež při své práci odhalil největší daňový únik v historii Ruska, renomovaný režisér Alexandru Solomon pak dává ve svém s nadsázkou natočeném snímku Kapitalismus – naše tajná receptura nahlédnout do kuchyně rumunského kapitalismu. A kupříkladu film Ukrajinská Chelsea diváky zavede do východoukrajinského Donecku, města s vysokou mírou nezaměstnanosti a korupce, jemuž vévodí luxusní fotbalový stadion místního klubu Šachtar postavený miliardářem Rinatem Achmetovem,“ vysvětluje Kulhánková. Na korupci si posvítila i italská režisérka Sabina Guzzantiová, jejíž sarkastický snímek Draquila – Itálie se třese zjišťuje, v jak velkém rozporu je mediální obraz italského premiéra s jeho skutečnými aktivitami, zatíženými korupcí a skandály. „O tom, že autorka Berlusconiho rozhodně nešetří, dokazuje i bojkot premiérové projekce snímku ze strany italského ministra kultury na festivalu v Cannes,“ dodává ředitelka.

Jeden svět odstartuje filmem ze sekce Věku navzdory: německý dokument Na stupních vítězů nabízí citlivý a současně úsměvný příběh pětice hrdinů ve věku mezi osmdesáti a sto lety, jejichž životním koníčkem je vrcholová atletika. V programu festivalu si lze dále zatrhnout třeba portrét bývalého šéfa ropného gigantu Jukos Chodorkovskij německého režiséra Cyrila Tuschiho. Předloňský vítěz Jednoho světa Gianfranco Rosi přiveze mrazivý snímek o fungování mexické narkomafie a její provázanosti se státním aparátem s názvem El Sicario – Pokoj 164. „Britský režisér Mark Henderson pak osobně představí strhující a zároveň velmi osobní film Můj únosce. V roce 2003 byl spolu s dalšími turisty unesen v kolumbijských horách marxistickou guerillou. Po pěti letech se rozhodl vrátit a setkat se s jedním z únosců,“ popisuje Kulhánková.

V programu nechybí snímky, které slavily úspěch na loňských zahraničních festivalech, letos jsou mezi nimi navíc dva kandidáti na Oscara. „Jedním z nich je britsko-brazilský dokument Umění odpadu, který vypráví o umělecko-charitativním projektu světového umělce Vika Munize portrétujícího třídiče odpadu na největší světové skládce v Rio de Janeiru,“ líčí šéfka festivalu. O Oscara se uchází také dokument Holka z plakátu o mladé Američance, která v osmnácti letech odjela bojovat do Iráku a nyní trpí těžkým posttraumatickým syndromem.

O Ceně Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu rozhodnou Jiří Hubička, Karel Fisl a Vlastimil Hankus. I letos lze vybrané dokumenty zhlédnout on-line na stránkách www.ceskatelevize.cz/jedensvet. Vše o festivalu Jeden svět, kterému se věnujeme i v rubrice Raport, najdete na www.jedensvet.cz.

(reé)


Noha za krkem nic neřeší

„Většinou dokumentů letošního ročníku Jednoho světa prostupuje téma občanského aktivismu a osobní angažovanosti,“ říká o nadcházejícím filmovém maratonu Jeden svět jeho tiskový mluvčí Filip Šebek.

Festival už dávno není jen pražskou záležitostí, kde všude letos zažijí festivalovou atmosféru?
Každým rokem se snažíme, aby vybrané filmu Jednoho světa mohl vidět co nejvíce lidí. V loňském roce se festival kromě Prahy představil v dalších devětadvaceti městech České republiky, letos už jich je celkem třiatřicet, ať už jde o velká města jako je Brno, Ostrava či Plzeň, nebo menší města a obce typu Benešova, Bíliny či Neratovic. Letos poprvé se bude konat regionální festival Jeden svět například v Českém Krumlově.

Festival se opět zviditelňuje nápaditým spotem. Jaká je jeho filozofie?
Naznačuje, že energie, kterou herci ve festivalovém spotu využívají k tomu, aby si například strčili nohu za krk či udrželi lžičku na nose by se dala využít mnohem smysluplněji. Letošním sloganem i spotem se snažíme upozornit na nespočet možností, jak správným využitím naší energie změnit svět k lepšímu. Chce to jen být aktivní v případě, že se setkáme s nespravedlností, diskriminací či porušováním lidských práv. Z tohoto důvodu prostupuje většinou letošních dokumentů téma občanského aktivismu a osobní angažovanosti a hlavní tematická sekce má výmluvný název Tváře korupce.

Na zvláštní projekce se mohou těšit i žáci základních a středních škol. Co jim nabídnete?
Dopolední projekce pro základní a střední školy proběhnou ve všech festivalových městech. Pro mladší diváky jsou připraveny tři bloky krátkých dabovaných filmů, v nichž se seznámí s osudy dětí žijících v Evropě, ale také v Chile nebo Afghánistánu. Starším divákům nabídneme hodinové dokumenty, které je přenesou jak do běloruského Svobodného divadla, tak do deštných pralesů Latinské Ameriky, seznámí se s mladou HIV pozitivní Afričankou Thembi nebo s Luigim, mladíkem s Downovým syndromem. Projekce vždy doplní diskuze, u starších žáků s odborníkem na danou problematiku.

Který z více než stovky festivalových snímků si nenecháte ujít vy?
Třeba dokumentární esej nizozemského režiséra Waltera Stokmana Scena del Crimine mapující neapolskou kriminalitu. Vynikajících filmů máme ale letos v programu celou řadu a jsme rádi, že je v mnoha případech přijedou na Jeden svět představit jejich tvůrci. Například oceňovaná americká dokumentaristka Jennifer Foxová přijede s filmem Moje reinkarnace, který točila v průběhu dvaceti let a jehož hlavní postavou je syn vysokého tibetského duchovního mistra, který vyrostl v Itálii a dlouho odmítá skutečnost, že by měl být reinkarnací mnicha Khjentse.

(miš)



  Šťastnou cestu!
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Rudiš roztěkaný i melancholický

  Pořiďte si  
 
  Energie Jednoho světa
  Téma