Číslo 49 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dirigentem a flétnistou.
Kasparem Zehnderem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Ivan Klíma, spisovatel

Před čtyřiceti lety

Mnoho z mých přátel se rozhodlo dát přednost emigraci. Do ciziny jen z naší redakce Literárek odešlo hned po okupaci šest kolegů, v Británii zůstal i Igor Hájek, s nímž jsem poslouchával v Londýně pražský rozhlas.
Jakkoliv ještě většina z politiků, kteří si získali během jara důvěru a oblibu, dosud zůstávala ve svých funkcích a těšila se podpoře občanů, vnímal jsem, jak se ovzduší v zemi den ze dne pomaličku mění, a nedělal jsem si iluze, že něco ten pohyb zastaví. Stotisícová armáda totalitní velmoci jistě nevtrhla do naší země proto, aby pomáhala budovat demokratický režim.
Přítel Saša Kliment připomněl, jak jeho otec Rus říkával: „Rusové nemají ve zvyku pospíchat.“ A sám dodal: „Čas je tam nečleněný jako krajina.“ Čas v dějinách pracoval spíš pro ně. Když Kutuzov bojoval s Napoleonem, nespěchal, čekal, až se Napoleonova armáda sama rozloží. A jak dopadl Hitler, který věřil, že se dá Rusko rychle přemoct?
Nemohli jsme také pochybovat, že ti, kdo drželi donedávna moc a cítili se během jara ohroženi, museli po okupaci ožít; bylo jen otázkou, jak brzy se k moci znovu vrátí.
Spolu s přáteli jsme uvažovali o tom, co se dá ještě zachránit. Ludvík Vaculík tvrdil, že musíme podporovat vládu, dokud bude vůbec ochotná nám naslouchat, já pochyboval o tom, že by jí naše podpora přišla příliš vhod, natož že by jí vůbec mohla pomoci.
Ale názor, že to nesmíme vzdát, mezi přáteli a kolegy převládal.
Posledního října (iniciátorem byl Pavel Kohout) jsme se sešli v Klubu spisovatelů a pod hlavičkou Pražští spisovatelé (po mnoha vášnivých projevech a připomínkách) jsme přijali prohlášení, v němž jsme oznamovali, že se hlásíme k polednové politice, která zvolila „cestu demokracie na bázi socialismu“, a protestovali jsme proti tomu, že toto období bylo označováno jako nástup kontrarevoluce. Prohlášení varovalo před politikou kompromisů. „Skutečná tragédie Československa by nastala tehdy, kdyby kompromisy pohltily vlastní smysl našeho zápasu, kdyby z demokratizačního procesu zbyl pouhý název.“ Text upozorňoval, že už opět začíná pracovat cenzura, že z vedoucích funkcí odcházejí lidé, kteří si získali důvěru občanů, a nahrazují je ti, „kdo ztratili mravní kredit“, že chystaná ekonomická reforma neprobíhá. Je nepřijatelné „smířit se s myšlenkou, že pobyt cizích vojsk u nás byl legalizován bez časového omezení“. Znovu se obnovuje kabinetní politika, „roste zklamání, nedůvěra a strach... Pokud jde o nás spisovatele, jsme rozhodnuti učinit vše na podporu politiky, která povede nikoli ke zdánlivému, ale skutečnému překonání dnešní situace, a tím i k dalšímu rozvoji toho, čemu jsme si zvykli říkat socialismus s lidskou tváří. Nejsme však a nikdy nebudeme ochotni přiznávat zločiny, kterých jsme se nedopustili, nebo děkovat za pomoc, která není než křivdou.“ (O slovo křivda, nemýlí-li mě paměť, se vedl spor, ale slovo agrese se v dané situaci zdálo příliš silné.)
Prohlášení se na závěr pateticky hlásilo k Janu Husovi. „Připomínáme, že pokud někdo po řadu století uchovává českému národu páteř a uchraňuje ho před zmarem, pak právě onen muž, jenž dokázal říci: Neodvolám.“
Text jsme otiskli v prvním čísle Listů; v témže čísle si čtenáři mohli přečíst méně výmluvnou, zato jedovatě ironickou konkrétní báseň Václava Havla:

PROHLAŠUJEME!
ŽÁDÁME!
STOJÍME!
NEPOLEVÍME!
VYZÝVÁME!
SLIBUJEME!
NEZRADÍME!
ODMÍTÁME!
NEDOPUSTÍME!
ZAMÍTÁME!
ODSUZUJEME!
VYDRŽÍME!
NEZKLAMEME!
NEUSTOUPÍME!
NEPŘIJMEME!

Hm…



  Pánbůh jako člověk
  Jak to vidí František Koukolík
 
   "Jsme spáči, věční spáči..."

   Pořiďte si
 
   Nejslavnější opereta
   krále valčíků

   Téma