Návrat na titulní stránku

číslo 36 / 2007

Nalaďte si


Láska, žárlivost a vražda z Covent Garden

Sobota 8. září, Český rozhlas 3 – Vltava, 19.30

Drama vášnivé lásky, žárlivosti a kruté vraždy je obsahem Bizetovy Carmen. Opera při své světové premiéře propadla – prý morálně pohoršovala tehdejší pařížskou společnost. Zásluhu na tom do jisté míry měla představitelka titulní role, která při světové premiéře 3. března 1875 obecenstvo v Salle Favart doslova zvedla ze židlí. Dnes opera patří mezi nejhranější vůbec. Přesto její autor  Georges Bizet zemřel čtyři měsíce po prvním uvedení v Bougivalu na Seině s vědomím, že je zcela neúspěšný autor. Bylo mu pouhých 37 let.

V Bizetově opeře Carmen se v hlavních rolích představí Anna Caterina Antonacciová jako Carmen a Jonas Kaufmann jako don JoséPůvodně mělo dílo mluvené dialogy; až od vídeňského uvedení jsme dodnes většinou uvyklí slýchat plně prokomponovanou operu, kterou upravil Ernest Guiraud. Doboví francouzští kritici Carmen nepřijali, protože nesplnila jejich očekávání. Jedni si přáli zpěvohru v auberovském duchu, jiní pod vlivem Wagnera očekávali závažné massenetovské drama. Jediný německý filozof Friedrich Nietsche pochopil ihned dokonalý tvar tohoto divadelně vděčného kusu a řadil ho vysoce nad hudební dramata svého bývalého přítele Richarda Wagnera. Přímo o Carmen napsal: „Žádná Senta, která se rovná Sentimentalita! Ale láska jako osud – cynická, nevinná, hrozná – a právě v tom ryzí! Láska, která obsahuje válku a smrtelnou nenávist obou pohlaví!“

Bizetovo hudebnědramatické dílo, které řadíme do žánru opéra comique, třebaže má tragické vyznění, budeme sledovat v rámci Operní sezony Euroradia ve špičkovém provedení. Za dirigentský pult vystoupí umělecký šéf Covent Garden Antonio Papano, který si přizval ke spolupráci italskou mezzosopranistku Annu Caterinu Antonacciovou jako Carmen, Jonase Kaufmanna jako dona Josého, Noru Amsellemovou jako Micaelu a Ildebranda D‘Arcangela jako Escamilla.

IVAN RUML

Foto repro