Návrat na titulní stránku

číslo 32 / 2007

Televizní glosář


...AGÁTY PILÁTOVÉ

V létě chybějí dobré nápady

Cožpak je opravdu tak složité vymyslet něco nápaditého a divácky zajímavého, abychom v letních měsících nezívali nudou u devadesáté třetí reprízy taškařic Louise de Funése? Že to přece jen jde, ukazuje třeba letní podoba Pošty pro tebe s podtitulem Návraty, kde je repríza elegantně zabalena do spanilých jízd za aktéry starších příběhů. Spolu s připomenutím, o čem původní díly byly, sledují autoři další osudy vztahů lidí, jimž pořad pomohl k setkání. Ale možná tu dobrý nápad souvisí s tím, že „Pošta“ je vůbec celkem nosný a úspěšný pořad. Jinak vydají letní programy všech televizí za všechny přesvědčovací kampaně pro to, aby už konečně byla uvolněna cesta k digitalizaci, a tedy i k bohatšímu programovému výběru. Takže - zaplaťpánbůh za iniciativu „digizákona“! Doufejme, že tentokrát projde.

V letním programu se dobře vyjímalo dvoudílné nostalgické putování Josefa Císařovského za usedlostmi starého Smíchova a Košíř Paměť samot a dvorců (14. a 21. 7.). Autor vystihl náladu fotografií pečlivého kronikáře doby Zikmunda Reacha a konfrontoval staré snímky s dnešní podobou oněch míst. Výpovědi pamětníků i současných uživatelů budov působivě doplnily obrazová svědectví nejen informacemi, ale i zamyšlením nad „zubem času“ a účelnými (často ovšem spíš chladně účelovými) proměnami lokalit. Císařovského snímek upoutá nápadem, koncepcí a zpracováním, k čemuž přispívá i svébytná poetika citlivě zakomponovaných starých fotografií.

Osvěživě působil i záznam červnového koncertu laureátů mezinárodní rozhlasové hudební soutěže Concertino Praga (14. 7.), který příjemně oživily miniportréty mladých účinkujících a krátké rozhovory s nimi. Snad jen stále se opakující motiv dopisů, jež „jako“ posílali domů, vyzněl poněkud jednotvárně - všichni totiž psali v podstatě stejně; co taky mohli napsat jiného, než že se jim v Praze líbí, hráli tu rádi a viděli pár pamětihodností?

Ze skromného počtu premiér stojí opět za připomenutí právě ukončený kanadský dokumentární cyklus Události, které změnily svět. Také poslední, devátý díl, byl strhující. Tvůrci jej věnovali Bitvě o Iwo-jimu (16. 7.), jež sice svět ani výsledky druhé světové války nezměnila, zapsala se však významně do historie.

Autorka je filmová a televizní publicistka