Návrat na titulní stránku

číslo 31 / 2007

Navštivte


České filharmonie se světovými hudebníky

Světoznámá houslistka Leila Josefowiczová vystoupí s Českou filharmonií jednak v tradičním prologu sezony 31. srpna a poté znovu v lednu příštího rokuDramaturgie České filharmonie připravila pro nadcházející 112. sezonu na padesát pražských vystoupení orchestru, desítky komorních programů a pohostinské koncerty Orchestru Severoněmeckého rozhlasu a Slovenské filharmonie. Program není tentokrát určen významnými hudebními výročími. „Obsahová volnost sezony ovšem neznamená, že by byla nahodilá, bez vnitřního řádu. Jen svorníky, které ji drží pohromadě, jsou méně patrné a diskrétnější. Posluchačům taková méně tradiční nabídka přináší neočekávaná setkání,“ říká generální ředitel ČF Václav Riedlbauch. Při tvorbě dramaturgického plánu mohl být podle něj dán větší prostor podnětům a nápadům dirigentů. Koncerty také připomenou významná jubilea skladatelů 20. století – Václava Trojana, Miloslava Kabeláče, Eugena Suchoně, Oliviera Messiaena a Karola Szymanowského.

S šéfdirigentem orchestru Zdeňkem Mácalem, který stojí v čele filharmonie již pátou sezonu, se posluchači setkají na abonentních cyklech i na mimořádných koncertech. Vedle něj bude Českou filharmonii dirigovat například Sir John Eliot Gardiner, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek, Ken-ičiro Kobajaši, Neeme Järvi a mnozí další. S Manfredem Honeckem se původně počítalo jako s novým šéfdirigentem, avšak jak sdělil Václav Riedelbauch, bude nakonec jen pravidelným hostem. „Jsme stále ve stádiu hledání příštího šéfdirigenta. V rukávu eso nemáme, bude to asi chvíli trvat,“ dodává ředitel.

Na pódiu Rudolfina se představí také přední světoví sólisté, např. houslisté Leila Josefowiczová (tato umělkyně přijede dokonce dvakrát – vystoupí jako sólistka tradičního prologu sezony 31. srpna a znovu v lednu příštího roku), Lisa Batiashviliová, Viktoria Mullovuová, Frank-Peter Zimmermann, violoncellisté Tsujoši Tsutsumi, Truls Mörkači barytonista Matthias Goerne. Česká filharmonie vedle již tradičních abonentních řad nově připravila pro milovníky klavírní hudby cyklus klavírních recitálů. Mezi první hosty budou patřit umělci světového formátu klavíristé András Schiff a Yundi Li. „Domníváme se, že Česká filharmonie jako jeden z nejvýznamnějších koncertních pořadatelů v Praze, by si měla občas dovolit pozvat skutečnou hvězdu, která jinak do tuzemska jezdí jen na festivaly,“ přibližuje generální ředitel vznik cyklu.

Šéfdirigent Zdeněk Mácal bude pokračovat v natáčení kompletů Dvořákových, Mahlerových, Brahmsových a Čajkovského symfonií, a tak se tato díla objeví i v programech koncertů. Filharmonie rovněž uvede a natočí čtyři symfonie Roberta Schumanna s Lawrencem Fosterem.

Po úspěšném prvním ročníku bude i v nové sezoně pokračovat abonentní série koncertů pro studenty v podání Českého studentského orchestru v čele s dirigentem Markem Ivanovićem. Ze zahraničních zájezdů čekají Českou filharmonii kromě několikadenních zahraničních koncertů i rozsáhlá turné – po Japonsku, Číně,  Tchajwanu a po Spojených státech.

(ap)

Světoznámá houslistka Leila Josefowiczová vystoupí s Českou filharmonií jednak v tradičním prologu sezony 31. srpna a poté znovu v lednu příštího roku

Foto archiv