Návrat na titulní stránku

číslo 30 / 2007

Nalaďte si


„Apoštol jazzu“ Louis Armstrong

Řekli byste, že o životě takové osobnosti, jakou byl Louis Armstrong, víme úplně všechno. To je asi pravda, ne každá informace je však pravdivá. Občas se chybuje i v tom, kdy se Armstrong narodil. Jedna z encyklopedií jako datum jeho narození 4. červenec 1900. Ve skutečnosti to bylo 4. srpna 1901. Každopádně se tak stalo v kolébce jazzu, ve městě New Orleans. Černému králi amerického jazzu bude věnován další díl rozhlasového cyklu Jazzové osudy: Český rozhlas 2 – Praha ho odvysílá v pátek 27. července ve 21.00 hodin.

Socha krále jazzu Louise Armstronga v New OrleansuKdyž Louis Armstrong přišel bna svět, bylo jeho mamince sotva patnáct a žila doslova na ulici. O Louisovu výchovu se starala jeho babička – a mělo to více kladů než záporů. Přesto se Louis ve dvanácti ocitl ve vězení, protože ho policista přistihl s pistolí v ruce. Šel tehdy do útulku, přesněji řečeno do místní polepšovny, kde se naučil hrát nejprve na tamburínu, pak na kornet i kapesní vojenskou trubku, která se stala jeho životním záchranným lanem. Byl natolik nadaný, že ještě ve věku teenagera hrál druhý kornet v kapele legendárního Joe „King“ Olivera.

Jako mladík začal zpívat, jazzově scatovat drsně zabarveným hlasem s natolik sugestivním frázováním, že ovlivnil celé generace zpěváků. Armstrongův skvěle vybroušený zvuk trubky s dokonale pružnou výslovností tónů kraloval jazzu celá desetiletí. Stylotvorné bylo Armstrongovo působení ve skupinách Hot Five a Hot Seven v letech 1925 až 1927. Ještě v padesátých letech s vlastní kapelou All Stars šířil po světě jako velvyslanec jazzu evagelium tohoto afroamerického daru světové kultuře. Do své smrti v roce 1971 popularizoval jazz jako lehce poslouchatelnou a swingující nebo i muzikálovou taneční hudbu.

PETR ZVONÍČEK

Foto archiv